Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Liga 1
powered by Panini
Superliga: Oltenii pedepsesc CFR-ul în GruiaFlaviu Buboi / SportPictures.eu
28 Iul 2024

Superliga: Oltenii pedepsesc CFR-ul în Gruia

CFR Cluj a terminat în genunchi și în inferioritate numerică partida de pe teren propriu contra Universității Craiova.

Elevii lui Dan Petrescu au fost ceva mai incisivi decât adversarii lor în prima jumătate a partidei, cu un șut al lui Kamara (min. 17) ce a trecut pe lângă poartă și o execuție în forță a lui Fică (min. 24) la care Laurențiu Popescu a răspuns cu o paradă. Minutul 45 aduce eliminarea lui Kamara pentru un al doilea galben încasat după o intrare cu piciorul sus asupra lui Paradela, decizia arbitrului Marcel Bîrsan declanșând o adevărată criză de nervi pentru tehnicianul CFR-ului în drumul spre cabine.

La scurt timp după revenirea în teren după pauză, Koljic deschide scorul în minutul 52 cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de pe partea stângă de Mekvabishvili, apoi Alexandru Crețu trimite din nou balonul în plasă în minutul 66, însă reușita este anulată după intervenția VAR pentru un fault la mijlocul terenului făcut de Oshima asupra lui Keita. Putea fi 2-0 în minutul 80, dar finalizarea fantezistă a lui Ivan, exterior cu piciorul drept de la 16 metri, a trecut puțin peste transversală. Jocul se încinge la intrarea în prelungiri și după ce Alexandru Crețu îndepărtează pericolul din propriul careu suflându-i mingea de pe frunte lui Postolachi, eforturile lui Mitriță sunt recompensate în minutul 90+5 cu un gol înscris din unghi cu un șut sub transversală la care Sava nu a avut replică.

Universitatea Craiova câștigă cu 2-0 și preia șefia clasamentului cu 7 puncte, în timp ce CFR Cluj rămâne cu 4 puncte pe locul 8.

 

CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-2 (0-0)

Au marcat: Koljic (min. 51), Mitriță (min. 90+5)

Vezi statistica meciului aici.

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Sava – Pedro Rocha, Ajeti (min. 89 Muhar), Kresic, Thaqi – Fică (min. 46 Keita), Artean, Păun (min. 61 Korenica) – Kamara, P. Michael (min. 62 Postolachi), Nkololo (min. 76 Bîrligea)

Universitatea Craiova (antrenor Costel Gâlcă): L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Sierra Perez, Ndong – Oshima, Mekvabishvili (min. 56 Al. Creţu) – Baiaram (min. 73 Bană), Houri (min. 56 Mitriţă), Paradela (min. 73 A. Ivan) – Koljic (min. 80 Mora)

Alte știri din Liga 1