Superliga: Moldovenii încheie campionatul en fanfareSportPictures.eu
20 Mai 2023

Superliga: Moldovenii încheie campionatul en fanfare

FC Botoșani marchează de cinci ori în poarta celor de la CS Mioveni și le mulțumește suporterilor care au venit să-și vadă favoriții la ultima reprezentație a sezonului.

Mailat a deschis scorul în minutul 9 după o acțiune personală și un șut la colțul lung, iar lui Mihai Roman I, la ultimul meci oficial al carierei, i-a fost anulat de către VAR un gol în minutul 24. Dican a majorat scorul în minutul 40 cu o lovitură de cap din 12 metri pe care Șerbănică nu a putut să o respingă, iar scorul pauzei a fost stabilit în minutul 45. Oaspeții, îmbrăcați la acest ultim meci în Superliga cu tricouri inscripționate pe piept cu Durby Sports Marketing drept mulțumire pentru colaborarea deosebită, au reușit să puncteze prin Guțea în minutul 45 cu un șut din fața careului mic.

În partea secundă s-a mai înscris de trei ori, dar abia pe final de meci. Mihai Roman II face 3-1 în minutul 83 cu un excelent plasat la colțul lung, Mailat face dubla în minutul 88 cu un șut plasat din centrul careului, pentru ca scorul final să fie stabilit de Eduard Florescu în minutul 90+2 cu un gol marcat direct din corner.

FC Botoșani încheie campionatul pe locul 11 la egalitate de puncte cu FC Hermannstadt, dar cu mai multe goluri marcate în deplasare în meciurile directe cu sibienii, în timp ce CS Mioveni revine în Liga 2 după două sezoane petrecute în Superliga.

FC Botoșani - CS Mioveni 5-1 (2-1)

Au marcat: Mailat (min. 9 și 88), Dican (min. 40), M. Roman II (min. 83), E. Florescu (min. 90+2)/Guţea (min. 45)

FC Botoșani (antrenor Flavius Stoican): Ducan - Ilaş, Sadiku, Junior Pius, Ţigănaşu (min. 46 E. Florescu) – A. Ivanov (min. 67 G. David), Dican, Cioiu (min. 46 M. Roman II) – Dragu (min. 46 G. Dragomir), M. Roman I (min. 67 Burlacu), Mailat

CS Mioveni (antrenor George Cotigă): V. Sima (min. 84 L. Bucur) – Rădescu, Lixandru (min. 46 Burnea), Şerbănică, Marquinhos Pedroso – Guţea (min. 65 Căprescu), V. Pop (min. 72 B. Krasniqi), M. Panait, D. Toma – Buziuc, B. Rusu