Superliga: Dubla golgheterului regăsitRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Apr 2023

Superliga: Dubla golgheterului regăsit

CS Mioveni și-a semnat sentința de retrogradare după înfrângerea suferită pe teren propriu în fața celor de la FC Hermannstadt.

Elevii lui Nicolae Dică au fost dominați de oaspeți, care au punctat pentru prima dată pe tabelă în minutul 34. Un duel între Scarlatache și Paraschiv în careul gazdelor a fost penalizat de arbitrul Sorin Costreie cu penalty, validat după consultarea sistemului VAR. Tot Paraschiv a transformat de la punctul cu var și sibienii au intrat la pauză în avantaj. Lipsa de consistență în construcția fazelor i-a caracterizat pe argeșeni și în partea a doua a jocului, iar sibienii au mai punctat încă o dată în minutul 66 prin același Paraschiv. O pasă în adâncime a lui Limaj pentru vârful de atac a fost deviată de acesta din interiorul careului de lângă Greab, ieșit inoportun dintre buturi pentru a-l bloca.

Cu 2-0, sibienii pleacă cu trei puncte importante datorate golgheterului regăsit, Paraschiv punctând astăzi de două ori după ce în cele 12 partide de campionat disputate în acest an reușise să înscrie o singură dată. Cu 24 de puncte, FC Hermannstadt trece pe locul 10, în timp ce CS Mioveni, cu 11 puncte, rămâne le 7 puncte distanță de locurile de baraj cu 5 meciuri rămase de disputat.

CS Mioveni - FC Hermannstadt 0-2 (0-1)

A marcat: Paraschiv (min. 34 pen. și 66)

CS Mioveni (antrenor Nicolae Dică): Greab – Sno, Garutti, Scarlatache, Pedroso - Panait (min. 46 Toma), Lixandru – Buziuc (min. 37 Carnat), Diallo (min. 37 Benchaib), Antal (min. 60 Rădescu) – Rusu (min. 78 Gutea)

FC Hermannstadt (antrenor Marius Măldărășanu): Letica – Butean, Antoche (min. 51 Bejan), Stoica, Opruț – Biceanu (min. 81 P. Petrescu), Sota Mino, Limaj (min. 68 Alhassan), Balaure (min. 81 Buhăcianu), C. Popescu (min. 68 Oroian) - Paraschiv