Superliga: Campioana pierde în GiuleștiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Mai 2023

Superliga: Campioana pierde în Giulești

Rapid surprinde campioana CFR Cluj și îi administrează a doua înfrângere consecutivă în campionat și a treia în toate competițiile, dacă luăm în calcul eliminarea din Cupa României suferită la Sf. Gheorghe.

Partida din Giulești a avut o evoluție abruptă, cu trei goluri marcate în interval de 6 minute în primul sfert de oră și promitea un spectacol pe cinste. Un fault al lui Braun asupra lui Ioniță l-a determinat pe arbitrul Marcel Bîrsan să dicteze un penalty pe care Dugandzic l-a transformat impecabil în minutul 9, apoi Kait a dublat avantajul gazdelor în minutul 12 cu un șut din afara careului la care Scuffet nu a avut un răspuns adecvat. CFR revine în minutul 15 printr-un gol marcat din lovitură liberă de Braun, mingea șutată de acesta din flancul stâng intrând în plasă după ce Janga nu a putut ajunge la ea, dar l-a păcălit pe portarul Moldovan. Revirimentul oaspeților a continuat, Krasniqi (min. 25) șutează din careu și îl obligă pe Moldovan să respingă în transversală, iar Muhar (min. 33) trimite în bara din stânga portarului giuleștean cu un șut de la limita careului. Fragilitatea defensivei trădează echipa pregătită de Dan Petrescu în minutul 45+2, când o minge centrată de Junior Morais a fost deviată din 6 metri de Dugandzic cu crampoanele, destul cât să-l păcălească pe Scuffet.

Partea a doua a jocului nu s-a ridicat la nivelul primei reprize, eforturile oaspeților de a reveni pe tabelă lovindu-se de o defensivă ermetică a trupei lui Adrian Mutu.

Rapid învinge cu 3-1 și cu 34 de puncte reintră în calculele pentru un loc în Conference League, în timp ce CFR Cluj rămâne pe locul 3 cu 38 de puncte, la 5 lungimi în urma liderului.

Rapid București - CFR Cluj 3-1 (3-1)

Au marcat: Dugandzic (min. 9 pen. şi 45+2), Kait (min. 12)/Braun (min. 15)

Rapid București (antrenor Adrian Mutu): H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, J. Morais - Kait, Al. Albu - Sefer (min. 63 Pănoiu), Al. Ioniţă II (min. 64 Costache), Bamgboye (min. 73 Ongenda) - Dugandzic (min. 85 Luckassen)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Scuffet - Manea, Yuri, Ţâru, Braun - Muhar (min. 74 Cvek), Boateng, Fica (min. 80 Yeboah) - Janga, Bîrligea (min.74 Petrila), Krasniqi