Rugby
powered by Samurai Sports
România a pierdut în fața Argentinei în meciul de inaugurare a Stadionului Național de Rugby Arcul de TriumfRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Iul 2021

Naționala de rugby a României a fost învinsă sâmbătă seară de Argentina cu 24-17 (17-9) într-un meci test World Rugby. În partida care a inaugurat Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf, jucată cu casa închisă toate cele 4.000 de bilete fiind vândute, Stejarii au condus de două ori, au reușit să egaleze, 17-17, au jucat 20 de minute în 14 oameni având două cartonașe galbene de-a lungul celor 80 de minute, Pumele reușind eseul victoriei în ultimele minute ale jocului.

România a început în forță meciul cu Argentina, ocupanta locului 9 în clasamentul mondial. Deși porniți cu șansa a doua, Stejarii au arătat un joc curajos, reușind să pună primele puncte pe tabelă prin lovitura de pedeapsă trasformată de Ionel Melinte, 3-0. Încet, încet Pumele au mutat jocul în terenul de 22 al României, însă nu au putut trece de apărarea Stejarilor. În minutul 14, după o tușă în apropierea terenului de țină, balonul ajunge la Rodrigo Bruni, care marchează primul eseu al meciului, 3-5.

Elevii lui Andy Robinson nu renunță la luptă, pun presiune și în minutul 20, preiau din nou conducerea tot printr-o penalitate transformată de Melinte, 6-5. Argentina dă imediat replica, după o margine în terenul de 22, balonul este purtat pe linia de treisferturi, ajunge la Santiago Cordero, care punctează al doilea eseu al partidei, 6-10. Urmează minute bune în care jocul se desfășoară la centrul terenului, cele două pachete de înaintare luptându-se pentru fiecare metru de teren. Pumele greșesc, iar Ionel Melinte mai adaugă trei puncte dintr- lovitură de penalitate de la 40 m, 9-10. Ultimele minute ale reprizei îi găsesc pe argentinieni fortând al treilea eseu, iar indisciplina din apărarea nostră, îl determină pe arbitrul întâlnirii , Mathieu Raynal să dicteze un eseu de penalizare îmotriva României, scorul devenind astfel 17-9 pentru sud-americani. Mai mult, Cristi Chirică vede cartonașul galben, astfel timp de 10 minute, România va evolua în 14 jucători.

Repriza a doua începe cu trei schimbări în echipa României, în teren intrând experiementații Mihai Macovei, Marius Antonescu și Ionel Badiu. La fel ca în prima parte, Stejarii încep în forță și reușesc să marcheze prin principala armă, molul. În urma unei tușe, molul bine format se oprește dincolo de linia de țintă, Eugen Căpățînă reușind primul eseu al României, 14-17. Argentina atacă, însă nu găsește soluții pentru a depăși apărarea bună a Stejarilor, o apărare foarte înaintată și agresivă. Mai mult, în minutul 60, Ionel Melinte restabilește egalitatea pe tabelă printr-o nouă lovitură de penalitate, 17-17. Câteva minute mai târziu Stejarii rămân însă pentru a doua oară în acest meci în 14 jucători după cartonașul galben văzut de Marius Antonescu. Profitând de superioritatea numerică, Argentina reușește eseul câștigător, după o pătrundere a lui Juan Martin Gonzalez, încercare transformată de Domingo Miotti și se desprind  la 24-17.

Acesta a fost și scorul final, astfel că Argentina devine prima câștigătoare a Cupei Latine, trofeul care s-a pus în joc începând cu această partidă și care va fi decernat câștigătoarei în toate întâlnirile directe.

sursa: rugbyromania.ro