Roland Garros: Tecău, primul român în sferturile probelor de dubluMihaela Bobar / SportPictures.eu
05 Iun 2021

Roland Garros: Tecău, primul român în sferturile probelor de dublu

Zi productivă pentru români la Roland Garros.

Ultima jucătoare tricoloră care a evoluat în turul secund al probei de dublu, Irina Begu, a pășit și ea în optimile de finală. Alături de argentinianca Nadia Podoroska, Irina le-a învins după un joc de trei seturi pe favoritele numărul 4, niponele Shuko Aoyama și Ena Shibahara. Partida disputată pe terenul numărul 14 a durat două ore și 13 minute și s-a încheiat cu 7-5, 3-6, 6-3 în favoarea Irinei și Nadiei, care în optimi le vor întâlni pe franțuzoaicele Clara Burel și Chloe Paquet, beneficiarele unui wild card din partea organizatorilor care au eliminat în turul secund perechea Raluca Olaru/Nadia Kicenok.

În primul meci din optimile de finală ale tabloului, dublul cap de serie numărul 12 format din Monica Niculescu și letona Jelena Ostapenko a cedat la mare luptă cu scorul de 5-7, 6-1, 4-6 în fața surorilor Karolina și Kristyna Pliskova (Cehia).

Tot în optimile de finală, dar în competiția băieților, Horia Tecău și Kevin Krawietz au obținut un succes remarcabil împotriva favoriților numărul 7, britanicul Jamie Murray și brazilianul Bruno Soares. La rândul lor cotați printre favoriți, capi de serie numărul 9, Horia și Kevin s-au impus cu scorul de 6-3, 3-6, 6-3 în partida disputată pe terenul numărul 6. În sferturile de finală, perechea româno-germană va avea din nou un examen dificil, adversari urmând a fi perechea columbiană Juan Sebastian Cabal/Robert Farah, cap de serie numărul 2.