Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Hochei
Prima victorie românească în Liga MolAttila Szabo / Mediafax Foto
23 Sep 2014

Prima victorie românească în Liga Mol

Corona Brașov a obținut primul succes românesc în Liga Mol la hochei pe gheață, ediția 2014-2015. Hocheiștii de sub Tâmpa s-au impus în deplasare, luni seară, pe terenul celor de la Debrecen, cu scorul de 5-4 (0-0, 3-1, 2-3).

Meciul a fost plin de dramatism. După o primă repriză albă, gazdele au deschis scorul. A urmat însă o perioadă foarte bună pentru Corona, care a înscris de trei ori. Saluga a egalat în superioritate, după o combinație în linia specială, cu Klouda și cu Mihály Arpad. Lovitura psihologică a venit însă apoi, când brașovenii au marcat deși erau în inferioritate, prin golul lui Molnar, ajutat de Saluga și Nagy Csaba. Golul de 3-1 a fost din nou cu linia de superioritate, șutul lui Obsut fiind decisiv, după pasele lui Saluga și Klouda.

În ultima repriză, ungurii au egalat, dar Corona nu a dezarmat și a înscris pentru 4-3 prin stranierul Saluga, care a finalizat o combinație cu Klouda și Filip. Apoi, pe presiunea celor de la Debrecen, care au scos portarul de pe gheață, Corona a tranșat meciul cu reușita de 5-3, semnată de Mihály Arpad, cu pasa lui Nagy Csaba.

Tabela s-a închis la 5-4, cu 22 de secunde înainte de final, pe un 5 contra 3 al celor de la Debrecen. La echipa maghiară au evoluat și jucătorii români Okos Csanad și Csiki Zoltan, în timp ce Toke Laszlo a fost rezervă de portar.

Sport Club Miercurea Ciuc a fost învinsă de Ujpest cu 4-1 (0-1, 2-0, 2-0). Ciucanii rămân doar cu satisfacția de a fi deschis scorul, prin Satek, cu pase primite de la Biro Tamas și canadianul Spady.

Clasamentul Ligii Mol:

1. Miskolc 6 puncte
2. Nove Zamky 5
3. Dab Docler 5
4.Corona Brașov 5
5. Ujpest 4
6. Debrecen 3
7. Ferencvaros 2
8. Sport Club Miercurea Ciuc 0

Alte știri din Hochei