Preliminarii CE: România revine la un turneu final după 8 aniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Nov 2023

Preliminarii CE: România revine la un turneu final după 8 ani

Tricolorii înving Israelul și obțin calificarea la turneul final al Campionatului European 2024 din Germania înaintea ultimei partide, contra Elveției.

Bucuria a venit pe Pancso Arena din Felcsut, locul unde selecționata Israelului a ales să dispute partida considerată pe teren propriu, însă partida a început cu un duș rece pentru tricolori. Zahavi a deschis scorul după doar 90 de secunde, la capătul unui corner deviat cu capul de la prima bară de Miguel Vitor, balonul fiind reluat cu capul din careul mic de vârful de atac. Au urmat câteva minute în care elevii lui Edi Iordănescu au intrat în joc și în minutul 10 au obținut egalarea după o fază în care acțiunea personală și insistența lui Rațiu a fost determinantă. O cursă de 40 de metri a fundașului lui Rayo Vallecano a continuat cu o pasă în centru la 20 de metri de poarta gazdelor pentru Drăguș, șutul acestuia a fost respins de portarul Glazer în transversală, balonul a revenit în teren de unde Pușcaș, atent, l-a urmărit și l-a trimis cu capul în plasă. După numai două minute, Pușcaș putea face dubla după o fază similară pornită de la un șut al lui Răzvan Marin respins greu de Glazer, dar reluarea sa nu a prins cadrul porții. În minutul 19 Drăguș șutează peste transversală, pentru ca cinci minute mai târziu să pivoteze în colțul careului mic și să șuteze sănătos în bara din dreapta lui Glazer. Israelul este groggy, ca un boxer numărat în picioare, dar își revine din pumni. Pe un atac supranumeric, Turgeman şutează din careu în minutul 28, Moldovan respinge în centru până la Khalaili, care trage peste poartă. Moldovan este din nou la post în minutul 32, când a reținut în doi timpi șutul din unghi al lui Gloukh, însă ultima mare ocazie a reprizei este călcâiul lui Pușcaș din minutul 38, care se putea transforma în golul serii în Europa.

Cu 1-1 la pauză și un joc net superior, tricolorii încep încrezători și partea secundă. Pușcaș (min. 47) trimite puternic, dar pe direcția lui Glazer, care respinge, apoi Răzvan Marin (min. 49) trimite peste poartă după o nouă cursă bună a lui Rațiu. Golul plutea în aer și a venit în minutul 63: o acțiune de atac a adus balonul în cetru la Răzvan Marin, acesta pasează în dreapta pentru Ianis Hagi, primul șut, cu dreptul, al acestuia este blocat de un fundaș, balonul revine la el și cu stângul îl răpune pe Glazer. 2-1 și situația este perfectă pentru România! Scorul putea lua proporții în minutul 74 când Mihăilă ratează șutul din fața porții goale și îl transformă într-o pasă la portar, dar tot el vede cartonașul roșu direct în minutul 84 pentru un atac din spate și rămânem în 10. Nici așa Israelul nu a găsit soluții ofensive și jocul s-a încheiat cu o victorie cu 2-1 a tricolorilor, o victorie a unei generații.

România trece pe prima poziție în clasamentul grupei I a preliminariilor pentru Campionatul European și profită de un nou pas greșit al Elveției, remiza de pe teren propriu cu Kosovo. Pentru a câștiga grupa, tricolorii au nevoie de un egal marți pe Arena Națională cu reprezentativa Țării Cantoanelor.

Israel – România 1-2 (1-1)

Au marcat: Zahavi (min. 2)/Pușcaș (min. 10), I. Hagi (min. 63)

Israel (selecționer Alon Hazan): Glazer – Dasa (min. 62 Kanichowsky), Miguel Vitor, S. Goldberg, Revivo (min. 77 Baribo) - Peretz, Lavi (min. 62 Abo Fany), Gloukh - Turgeman, Zahavi, Khalaili (min. 77 Gorno)

România (selecționer Edward Iordănescu): H. Moldovan - Raţiu, A. Burcă, Drăguşin, Bancu - R. Marin (min. 87 Cicâldău), Screciu (min. 77 M. Marin) – I. Hagi (min. 65 Fl. Coman), Stanciu (min. 87 Ad. Rus), Drăguş (min. 65 Mihăilă) - Puşcaş

În celelalte partide din grupă, Elveția – Kosovo 1-1 și Belarus – Andorra 1-0.