Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Volei
powered by Frisomat
Naționala masculină a României, dublă victorie cu Portugaliafrvolei.ro
02 Sep 2025

Naționala masculină a României, dublă victorie cu Portugalia

Calificată la Campionatul Mondial după 43 de ani, naționala masculină de volei a României e gata de plecarea spre Filipine, care va avea loc miercuri, 3 septembrie.

Jucătorii noștri au încheiat stagiul de pregătire de la Piatra Neamț cu trei meciuri amicale contra puternicei echipe a Portugaliei, și ea aflată pe ultima sută de metri a pregătirilor pentru Campionatul Mondial din Filipine. Tricolorii s-au impus cu scorul general de 2-1 și pornesc cu un moral bun spre prima participare la un turneu final de Mondial după o pauză de 43 de ani.

Prima partidă s-a disputat vineri, 29 august, iar jucătorii antrenați de Sergiu Stancu și Răzvan Parpală s-au impus cu scorul de 3-2 (24-26, 25-18, 25-21, 17-25, 15-9). Autor a 19 puncte, Rareș Bălean a fost cel mai bun marcator al formației noastre, pentru care au mai jucat: Daniel Chițigoi 14 puncte, Bela Bartha 13 puncte, Tudor Magdaș 11 puncte, Mircea Peța 8 puncte, Adrian Aciobăniței 6 puncte, Marian Bala 3 puncte, Claudiu Dumitru 1 punct. Au mai jucat: Filip Constantin, Carol Kosinski (libero), Vlad Kantor (libero), Alexandru Ionescu, Andrei Butnaru.

Sâmbătă, 30 august, s-a disputat cea de-a doua partidă amicală. S-a impus, ca și cu o zi înainte, tot România, și tot în cinci seturi. Scor final: România – Portugalia 3-2 (25-20, 20-25, 25-21, 19-25, 15-13). În acest meci au fost folosiți ca titulari jucătorii care au jucat mai puțin vineri. Cu 23 de puncte, Mircea Peța a fost cel mai bun jucător și marcator al partidei. Au mai jucat: Marian Bala 11 puncte, Alexandru Ionescu 10 puncte, Andrei Butnaru 5 puncte, Bela Bartha 4 puncte, Ștefan Lupu 4 puncte, Filip Constantin 1 punct, Claudiu Dumitru 1 punct, Adrian Aciobăniței 1 punct. Au mai jucat: Rareș Bălean, Vlad Cantor (libero), Carol Kosinski (libero).

Al treilea meci s-a disputat duminică, iar Portugalia s-a impus cu scorul de 3-1 (25-20, 31-29, 19-25, 25-17). Au punctat pentru România: Rareș Bălean 15 puncte, Marian Bala 13, Adrian Aciobăniței 12, Tudor Magdaș 12, Mircea Peța 4, Bela Bartha 3, Alexandru Ionescu 1, Filip Constantin 1. Au mai jucat: Claudiu Dumitru, Carol Kosinski (libero), Vlad Kantor (libero), Ștefan Lupu.

Cu meciurile contra Portugaliei s-a încheiat stagiul de pregătire de la Piatra Neamț al naționalei masculine.

Acesta a durat o lună și jumătate, fiind început la 14 iulie, și a cuprins meciuri amicale, pe teren propriu, cu Chile (3-2 și 3-0), Filipine (3-0, 3-1, 3-1) și Portugalia (3-2, 3-2, 1-3).

Miercuri, 3 septembrie, naționala României va pleca spre Filipine, acolo unde va effectua un stagiu de pregătire comun cu naționala țării gazdă, în perioada 4-10 septembrie. Acesta este ideal pentru acomodarea la fusul orar și la condițiile de joc de la Manila, acolo unde, începând din 12 septembrie, va începe Campionatul Mondial masculin. România a fost repartizată în Grupa B, urmând să joace contra Poloniei, la 13 septembrie, Olandei, la 15 septembrie și naționalei din Qatar, la 17 septembrie. Obiectivul stabilit de Federația Română de Volei este calificarea în optimile de finală ale competiției care se va încheia la 28 septembrie.

 

sursa: frvolei.ro

Alte știri din Volei