Liga 2: Pas important către promovareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Mai 2021

Liga 2: Pas important către promovare

Rapid se apropie de obiectivul promovării directe după victoria cu 2-0 obținută în fața celor de la FK Csikszereda și se menține la trei puncte în urma liderului FC U Craiova.

În partida disputată pe arena Centrului Național de Fotbal de la Buftea, elevii lui Mihai Iosif au trecut cu bine de un prim sfert de oră în care oaspeții au fost mai periculoși și au deschis scorul în minutul 17 prin Hlistei în urma unui penalty obținut de Rareș Ilie, faultat de Csuros. Ciucanii au fost mai periculoși și în continuarea jocului, dar strădaniile lor de a obține egalarea s-au lovit de un prortar, Moldovan, aflat în zi de grație. Adrian Bălan a stabilit scorul final în minutul 66 cu o reluare simplă în urma centrării lui Sefer și Rapid își consolidează locul secund cu 46 de puncte.

Cu patru partide până la finalul play-off-ului, giuleștenii au un avans de 4 puncte față de CS Mioveni, în timp ce formația ciucană rămâne cu 36 de puncte și ocupă locul 5 la trei lungimi în urma Dunării Călărași, aflată pe loc de baraj.