Liga 1: Victorie clară pentru Chindia în primul joc de play-outGheorghe Fluster / SportPictures.eu
17 Apr 2021

Liga 1: Victorie clară pentru Chindia în primul joc de play-out

Chindia Târgoviște pășește cu dreptul în play-out după victoria obținută la Buzău în fața celor de la FC Hermannstadt.

Partida a fost controlată în mare parte de elevii lui Emil Săndoi, care au deschis scorul în minutul 31 prin Dumitrașcu cu un șut de la limita careului de 16 metri după o acțiune de contraatac pornită de la luftul lui Romario Pires și intercepția lui Daniel Popa, cel care a semnat assist-ul. Sibienii au avut o primă șansă trei minute mai târziu la lovitura de cap a lui Alhassan, balonul trimis de mijlocașul ghanez căzând pe transversală, apoi Bagaric a încercat să-l învingă pe Aioani cu o minge plasată la vinclu de la 16 metri, dar portarul gazdelor a fost pe fază și a reținut.

În minutul 48 Daniel Florea înscrie al doilea gol al Chindiei după o degajare a lui Aioani, o acțiune personală ce a lăsat în urmă doi adversari și un șut ce l-a lăsat fără speranțe pe Figueiredo. Rață a ratat golul de 3-0 în minutul 60 când a ratat șutul din centrul careului oaspeților în urma unei centrări foarte bune a lui Dumitrașcu, iar partida s-a încheiat cu victoria târgoviștenilor.

Chindia face 23 de puncte și trece pe locul 7, în timp ce pentru sibieni înfrângerea înseamnă coborârea pe ultima poziție cu 13 puncte.

Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt 2-0 (1-0)

Au marcat: Dumitraşcu (min. 31), Florea (min. 47)

Chindia Târgoviște (antrenor Emil Săndoi): Aioani – Căpuşă, Iacob, Celea, C. Dinu – Yameogo (min. 89 Neicuţescu), Raţă (min. 75 Kocic), Dulca, Dumitraşcu – D. Popa, Florea (min. 79 Berisha)

FC Hermannstadt (antrenor Eugen Beza): Figueiredo – Belu-Iordache (min. 53 Măţel), Viera (min. 76 Dâlbea), Scarlatache, Opruţ – Alhassan (min. 53 Yazalde), Pires, Aosman – Bagaric, Mayoral (min. 76 Sebaihi), Buzan (min. 16 Petrescu)