Liga 1: Piteștenii ratează ocazia de a urca pe loc de play-offRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Mar 2021

Liga 1: Piteștenii ratează ocazia de a urca pe loc de play-off

FC Argeș a scăpat printre degete o victorie ce ar fi adus-o pe loc de play-off și este acum nevoită să joace la victorie ambele jocuri rămase de disputat. În partida din Trivale cu Academica Clinceni, primele 45 de minute nu au fost prea ofertante din punct de vedere al spectacolului și fazelor de poartă. O fază în care Vâlceanu a salvat un autogol ca și făcut al lui Dobrescu în minutul 5 și o centrare periculoasă în careul mic a lui Cordea la cealaltă poartă, la care Turda a intervenit salutar, în minutul 17 au fost singurele faze notabile.

Piteștenii au deschis scorul în minutul 47 prin Palic cu un șut excelent plasat de la 22 de metri la care Vâlceanu nu a putut interveni eficient și se părea că vor menține jocul sub control. Academica încearcă să pună presiune la poarta lui Greab și în minutul 59 Cordea, bine deschis de Tănase, șutează la colțul scurt, dar portarul celor de la FC Argeș a intuit execuția și a parat. În minutul 82 duelul disproporționat dintre Mezza Colli și Cordea din careul gazdelor l-a determinat pe arbitrul Adrian Cojocaru să dicteze penalty pentru oaspeți, iar Rusescu a transformat pentru a restabili egalitatea pe tabelă.

Partida se încheie 1-1, rezultat ce menține Academica pe locul 6 cu 38 de puncte, în timp ce FC Argeș revine pe locul 7 cu 37 de puncte.

FC Argeș - Academica Clinceni 1-1 (0-0)

Au marcat: Palic (min. 47)/Rusescu (min. 83 pen.)

FC Argeș (antrenor Mihai Ianovschi): Greab – Tofan, Turda (min. 76 Deslandes), Maric, Muşat – Meza Colli, I. Şerban – R. Grecu (min. 76 De Lucas), Palic (min. 90 Maes), C. Dumitru (min. 81 Drăghici) – Malele

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu – Pashov, Gardoş, Patriche, Dobrescu (min. 64 Rusescu) – Moulin, Cascini (min. 90 Ventura), Cordea, Longher (min. 17 C. Tănase), L. Dumitriu (min. 64 Ad. Popa) – Chunchukov