Liga 1: FCSB surclasează campioana pe Arena NaționalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Mar 2021

Liga 1: FCSB surclasează campioana pe Arena Națională

FCSB a arătat mult mai bine în meciul de pe Arena Națională cu CFR Cluj și după ce a beneficiat de două cadouri s-a impus cu un sec 3-0, prima victorie în fața campioanei după patru înfrângeri consecutive.

Fără patru jucători din compartimentul ofensiv absenți din cauza COVID-19 (Rondon, Debeljuh şi Costache) sau a accidentărilor (Omrani), formația condusă din tribune de Edi Iordănescu a fost extrem de greoaie și reactivă. Roș-albaștrii au dovedit determinare de la primul fluier al arbitrului Ovidiu Hațegan și au trimis numeroase șuturi pe spațiul porții clujene apărate de Arlauskis și Sandomierski. Titular la primul meci de la revenirea în lotul campioanei, Arlauskis a văzut cartonașul roșu în minutul 40 în urma unei intrări violente asupra lui Octavian Popescu la 25 de metri de poartă după o lansare perfectă a lui Ovidiu Popescu pentru colegul său din ofensivă.

Misiunea gazdelor a fost, astfel, ușurată, fiind și mai mult facilitată de bâlba lui Chipciu din propriul careu comisă în minutul 49, atunci când a pierdut mingea de sub control la 11 metri, iar Olaru a profitat și l-a învins pe Sandomierski cu un șut din prima. Deschiderea scorului i-a descătușat pe elevii lui Toni Petrea, care au continuat să fie alerți și în minutul 62 o pasă directă a lui Camora pentru Olaru a continuat cu o centrare a acestuia care l-a lovit pe Burcă, iar pe continuarea fazei Florin Tănase a speculat indecizia lui Burcă și Vinicius și a trimis dintre ei în plasă. Sandomierski a fost învins pentru a treia oară în minutul 78 de Moruțan cu un șut cu latul de la 16 metri după o pasă a lui Florin Tănase și formația campioană încheie primul meci cu trei goluri primite în această ediție de campionat.

FCSB face 63 de puncte și se desprinde la trei lungimi în fruntea ierarhiei cu două etape înainte de finalul sezonului regulat, etapa viitoare urmând să primească vizita Universității Craiova.

FCSB - CFR Cluj 3-0 (0-0)

Au marcat: Olaru (min. 49), Fl. Tănase (min. 62), Moruțan (min. 78)

FCSB (antrenor Anton Petrea): Vlad - Creţu (min. 46 Panţîru), Miron, I. Cristea, Ov. Popescu - O. Moruţan (min. 90+1 Vână), Şut, D. Olaru - Fl. Coman, Fl. Tănase (min. 90+1 Istrate), Oct. Popescu (min. 84 Oaidă)

CFR Cluj (antrenor Edi Iordănescu): Arlauskis - Susic (min. 79 Manea), Vinicius, Burcă, Camora - Itu (min. Sandomierski), Bordeianu, Deac - Chipciu (min. 79 Pereira), Carnat (min. 79 Gîdea), Păun (min. 53 Sigurjonsson)