Liga 1: FC Viitorul - ACS Poli Timișoara 1-1SportPictures.eu
25 Nov 2017

Liga 1: FC Viitorul - ACS Poli Timișoara 1-1

Sâmbătă seară a avut loc, pe terenul Central din Complexul Academiei Hagi, întâlnirea dintre FC Viitorul şi ACS Poli Timişoara, din cadrul etapei a 19-a din Liga 1 Betano. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), după un meci dominat de campioana României.

Constănțenii s-au instalat la cârma jocului încă din startul jocului, obligând formația bănăteană să se apere și să încerce să replice pe contraatac. Scorul a fost deschis de Ganea, în min. 25, cu un şut superb de la 25 m, care nu i-a dat nicio speranță portarului Straton. Campioana României ar mai fi putut înscrie până la pauză, dar Straton a salvat miraculos în fața lui Chițu în min.31 (mingea a fost respinsă în bară) şi min.41 (din situație de unu la unu).

În repriza secundă, la una dintre puținele faze de atac, timișorenii au reușit să egaleze prin Ciucur, acesta învingându-l pe Râmniceanu cu un șut plasat, de la 16 m. În urma acestui rezultat de egalitate, FC Viitorul a ajuns la al șaptelea meci consecutiv fără înfrângere în Liga 1.

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Lopez, Hodorogea, Horj (74 Băluță), Ganea - Cicâldău, Mladen, Vînă - Eric (74 Drăguș), Mățan (84 Gavra), Chițu.

ACS Poli Timișoara (antrenor Ionuț Popa): Straton - Străuț, Melinte, Cânu, Ciucur (90+1 Doman) - A. Munteanu, Soljic - Vașvari, Artean, Bârnoi (60 Haruț), Abraw (68 Drăghici)

sursa: fcviitorul.ro