LNHF: „Tigroaicele” fac un pas important către titlul de campioanăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
30 Ian 2023

LNHF: „Tigroaicele” fac un pas important către titlul de campioană

Etapa a 14-a, prima a returului Ligii Florilor a adus față în față principalele pretendente la titlu. După remiza din startul campionatului înregistrată în Giulești, CSM București a învins la limită, scor 27:26 (13:13), pe deținătoarea titlului, Rapid, și a luat o opțiune importantă pentru a redeveni regina handbalului feminin românesc.

Disputată într-o atmosferă de EHF Champions League în Sala Polivalentă din Capitală, partida s-a derulat sub semnul echilibrului, cu o ușoară notă de superioritate a „tigroaicelor” pe finalul ambelor reprize. Diferența maximă de pe tabelă a fost de 3 goluri în prima repriză, 11:8, dar elevele lui Carlos Viver au revenit și au intrat la pauză la egalitate. Sprintul din partea a doua a jocului în urma căruia au obținut un avantaj de 4 goluri pe tabelă, 26:22, a fost gestionat mai bine de jucătoarele pregătite de Adrian Vasile, care au avut totuși și un dram de șansă la ultimul atac al Rapidului. O pasă neinspirată a lui Kanor a trimis balonul în aut când mai erau aproximativ 15 secunde și „tigroaicele” au răsuflat ușurate după victoria la limită ce mărește la 9 puncte ecartul din clasament față de Rapid. În același timp, CSM București se menține la 6 puncte peste Gloria Bistrița și 8 față de SCM Râmnicu Vâlcea, avantaj care este greu că va putea fi pierdut până la finalul campionatului.