Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Baschet
powered by Trocal
LNBM: Steaua câștigă ”eternul derby”, clujenii rămân neînvinșiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Nov 2019

LNBM: Steaua câștigă ”eternul derby”, clujenii rămân neînvinși

Două partide extrem de disputate au încheiat astăzi etapa a 6-a a grupei A a Ligii Naționale de baschet masculin.

În sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu” s-a jucat ”eternul derby”, Steaua reușind să se impună după un final de infarct în care Dinamo Știința a recuperat un handicap de 15 puncte. De la 49:34 pentru steliști aproape de pauza mare, elevii lui Tudor Costescu au egalat la 67 cu aproape un minut înainte de intrarea în ultimul sfert și ultimele 10 minute au fost extrem de tensionate. Cu un avantaj de 9 puncte, 85:76, stabilit de tripla lui Vragovic cu patru minute înainte de ultima sirenă, jucătorii pregătiți de Cătălin Burlacu păreau să se desprindă decisiv, însă Milutinovic și Barro și-au impulsionat echipa pentru a se apropia la o posesie, 91:89, atunci când mai era un minut de joc. O nouă triplă a lui Vragovic a dat o gură de oxigen roș-albaștrilor, însă dinamoviștii nu renunță la luptă și un presing agresiv la repunerea gazdelor de sub panou, o recuperare și un coș al lui Gugino au aruncat în aer ultimele 12 secunde. De la 97:96 Steaua a câștigat duelul aruncărilor de la linia de libere și s-a impus cu 101:97 bifând a treia victorie, la egalitate cu CSU Sibiu și SCM Craiova.

Toți steliștii au evoluat la cote înalte, însă Radosav Spasojevic poate fi considerat MVP-ul partidei cu 23 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive, urmat de Karlo Vragovic cu 22 puncte, 2 recuperări și 2 assist-uri și Stahinja Jovanovic cu 17 puncte, 2 recuperări și 4 assist-uri, însă trebuie subliniată și prestația lui Keith Clanton, aproape de un triple-double cu 8 puncte, 14 recuperări (12 defensive) și 10 pase decisive. De la dinamoviști Ousmane Barro a fost cel mai bun jucător cu 18 puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive, urmat fiind de Mladen Jeremic cu 16 puncte, 3 recuperări și 4 assist-uri și Andreja Milutinovic cu 16 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive.

În Bănie SCM Craiova a ținut piept trei sferturi din meci liderului campionatului, însă U-Banca Transilvania Cluj a dictat ritmul în ultimele 10 minute și s-a impus cu 81:74. Pentru studenții clujeni, rămași neînvinși după această rundă, Patrick Richard, cu 24 de puncte și Kerron Johnson, cu 23 de puncte, au fost principalele pistoane ale motorului, în timp ce pentru olteni au ieșit în evidență Omari Gudul cu 23 de puncte și Tyler Laser cu 18 puncte.

 

Iată programul rundei a 6-a:

Grupa A

Sâmbătă, 16 noiembrie

BCMU FC Argeș Pitești - BC CSU Sibiu  59:77 (12:23, 26:10, 12:28, 9:16)

CS SCM Timișoara - CSM CSU Oradea  86:94 (14:14, 18:22, 24:26, 30:32)

Luni, 18 noiembrie

Steaua București - Dinamo Știința București  101:97 (26:21, 24:21, 22:25, 29:30)

SCMU Craiova - U-Banca Transilvania Cluj  74:81 (20:26, 24:15, 19:25, 11:15)

Grupa B

Vineri, 15 noiembrie

CSM 2007 Focșani - CS Municipal Galați  59:84 (23:19, 9:23, 22:18, 5:24)

CS Municipal Mediaș - ABC Athletic Constanța  93:80 (31:22, 16:22, 28:13, 18:23)

CSO Voluntari - CSM VSKC Miercurea Ciuc  102:65 (21:15, 28:13, 34:20, 19:17)

Sâmbătă, 16 noiembrie

CSM Sighetu Marmației - CS Municipal Târgu Jiu  84:77 (30:21, 16:25, 21:19, 17:12)

Alte știri din Baschet