LNBM: SCMU Craiova câștigă în prelungiri cu CSA SteauaRemus Badea / SportPictures.eu
18 Apr 2021

LNBM: SCMU Craiova câștigă în prelungiri cu CSA Steaua

Timișoara, Târgu Jiu și Craiova au găzduit partidele turneului cu numărul 12 al Ligii Naționale de baschet masculin. Pe malurile Begăi, CSM CSU Oradea și SCM Timișoara au înregistrat câte două victorii, la fel ca și CSO Voluntari în grupa de la Târgu Jiu, în timp ce liderul U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a bifat cea de-a 21-a victorie din tot atâtea partide disputate. Cel mai echilibrat meci al zilei de astăzi a fost cel din Bănie dintre SCMU Craiova și CSA Steaua, partidă decisă în prelungiri. Steliștii au condus pe toată durata partidei, au fost egalați la 70 cu un minut rămas de joc și au ratat prin Brown aruncarea pe secundele de final pentru ca jocul să meargă în prelungiri, acolo unde oltenii au rezolvat partida prin cele 7 puncte înscrise de Monyea Pratt. Militarii au plătit tribut băncii „scurte”, accidentarea lui Mandache fiind decisivă pentru pierderea partidei, dar și mai îngrijorătoare este absența sa în meciul cu Dinamo de luni.

Iată programul meciurilor turneului:

Etapa a 25-a

Sâmbătă, 17 aprilie

CS Municipal 2007 Focșani - CSM CSU Oradea  59:83 (13:17, 15:20, 20:24, 11:22)

CSM VSKC Miercurea Ciuc - CS SCM Timișoara  76:93 (13:21, 20:28, 18:27, 25:17)

ABC Athletic Neptun Constanța - CS Municipal Târgu Jiu  59:86 (14:22, 14:20, 19:24, 12:20)

CSO Voluntari - CS Municipal Galați  92:62 (29:14, 22:12, 18:19, 23:17)

Duminică, 18 aprilie

ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca - CS Dinamo București  79:63 (22:14, 22:16, 19:16, 16:17)

CSA Steaua București - SCMU Craiova  78:85 (18:8, 19:21, 18:19, 15:22, 8:15)

Etapa a 26-a

Vineri, 16 aprilie

CSM CSU Oradea - CSM VSKC Miercurea Ciuc  92:56 (23:7, 23:19, 26:12, 20:18)

CS Municipal Galați - ABC Athletic Neptun Constanța  75:69 (18:16, 21:23, 19:16, 17:14)

CS SCM Timișoara - CS Municipal 2007 Focșani  93:68 (22:17, 25:14, 17:18, 29:19)

CS Municipal Târgu Jiu - CSO Voluntari  80:99 (21:29, 13:26, 21:19, 25:25)