LNBM: Piteștenii pleacă cu două victorii din BTarenaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Apr 2021

LNBM: Piteștenii pleacă cu două victorii din BTarena

Echipele din Liga Națională de baschet masculin își continuă în următoarele zile evoluțiile din cadrul returului sezonului regular, în perioada 25-30 aprilie fiind programate să se desfășoare meciurile turneului cu numărul 13, la Cluj-Napoca, Galați și București, în sala Dinamo.

Ieri și astăzi s-au disputat partidele de la Cluj-Napoca, cu principal punct de atracție duelul dintre gazdele de la U-BT și CSU Sibiu, un adevărat derby al Ardealului. Un prim sfert excelent făcut de sibieni, în care au înscris 30 de puncte, a fost urmat de preluarea controlului de către elevii lui Mihai Silvășan în sfertul al doilea când au revenit de la -8, 29:37, și au terminat prima jumătate a partidei în avantaj, 49:45. Ultimele două sferturi au fost controlate cu maturitate de clujeni, care și-au adjudecat victoria. În urma succesului de aseară, liderul a acumulat 22 de victorii și a devenit matematic campioana sezonului regulat, astăzi elevii lui Mihai Silvășan decuplându-se total în ultimul sfert al meciului contra celor de la FC Argeș Pitești. De la 64:56, clujenii au asistat la un joc dezinvolt al piteștenilor și jucătorii lui Tudor Costescu au reușit un parțial de 27:10 ce le-a adus victoria cu 83:74. CSA Steaua, pe de altă parte, a devenit un sparring partner după ultimele accidentări din lot și înfrângerile cu FC Argeș și CSU Sibiu au scos-o din ecuația play-off-ului.