LNBM: Clujenii se califică pentru o finală „clasică”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Iun 2021

LNBM: Clujenii se califică pentru o finală „clasică”

Meciul decisiv al semifinalei dintre U-Banca Transilvania și CSO Voluntari disputat la Cluj-Napoca a fost primul desfășurat cu suporteri în tribunele BTarena și a adus calificarea gazdelor în finala campionatului.

După ce și-au împărțit victoriile pe teren propriu, cele două combatante au ținut aproape în prima jumătate a jocului și scorul la pauza mare era de 32:31 în favoarea clujenilor. Elevii lui Mihai Silvășan au rupt echilibrul la jumătatea sfertului 3 când s-au distanțat de la 38:38 pentru a încheia sfertul cu +7, 54:47. Două triple semnate de Marquis Wright în debutul ultimei părți au tăiat elanul ilfovenilor, care au cedat încet-încet tern în fața clujenilor care au căpătat din ce în ce mai multă siguranță în joc și au încheiat cu o diferență de 19 puncte ce părea greu de crezut la pauza mare, scorul final fiind 75:56.

Pentru clujeni, Donatas Tarolis a fost cel mai bun jucător cu 20 de puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive, iar Andrija Stipanovic a fost în double-double cu 10 puncte, 11 recuperări și 4 pase decisive, în timp ce pentru ilfoveni Tudor Gîrbea a adus 11 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă.

Prin urmare, finala LNBM se va disputa între CSM CSU Oradea și U-Banca Transilvania după sistemul „3 victorii din 5 meciuri” cu partide pe 9 și 11 iunie la Cluj-Napoca, pe 15 și 17 iunie la Oradea, iar pe 20 iunie, dacă va mai fi cazul, din nou la Cluj-Napoca.

Finala mică, pentru locurile 3-4, se va disputa între CSO Voluntari și FC Argeș Pitești după sistemul „2 victorii din 3 meciuri” cu partide pe 9 iunie la Voluntari, pe 12 iunie în Trivale și pe 15 iunie, dacă va mai fi cazul, la Voluntari.

Iată rezultatele meciurilor din semifinalele campionatului:

Luni, 24 mai

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – CSO Voluntari  88:83 (22:20, 21:24, 28:21, 17:18)

Marți, 25 mai

CSM CSU Oradea – FC Argeș Pitești  78:54 (28:16, 15:15, 17:10, 18:13)

Miercuri, 26 mai

Joi, 27 mai

CSM CSU Oradea – FC Argeș Pitești  79:59 (18:13, 22:17, 21:20, 18:9)

Luni, 31 mai

FC Argeș Pitești - CSM CSU Oradea  79:81 (11:21, 20:13, 20:24, 28:23)

CSO Voluntari - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca  100:95 (26:22, 18:22, 27:27, 29:24)

Miercuri, 2 iunie

Sâmbătă, 5 iunie

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca - CSO Voluntari  75:56 (16:15, 16:16, 22:16, 21:9)