LNBM: Clujenii pierd primul meci. Steliștii, a doua înfrângere la limităRemus Badea / SportPictures.eu
19 Apr 2021

LNBM: Clujenii pierd primul meci. Steliștii, a doua înfrângere la limită

Turneul cu numărul 12 al Ligii Naționale de baschet masculin s-a încheiat astăzi cu ultimele partide ale grupei de la Craiova.

Primul meci a avut un final dramatic, una dintre protagoniste fiind CSA Steaua, echipa care a cedat aseară în prelungiri după ce a fost egalată pe secundele de final de gazdele de la SCMU Craiova. Astăzi militarii au condus din nou pe toată durata partidei cu Dinamo, dar elevii lui Hristu Șapera au revenit de la -10 cu două minute și jumătate înainte de final pentru a se impune cu 85:84 în ultimele secunde în urma unei aruncări de 3 puncte a lui Price. Dinamo obține a 10-a victorie din 19 meciuri, în timp ce CSA Steaua rămâne cu 9 victorii din 23 de meciuri și obiectivul play-off-ului se îndepărtează pentru elevii lui Eugen Ilie.

Ultima întâlnire a fost cea care a opus SCMU Craiova și U-Banca Transilvania Cluj-Napoca. Liderul a avut un al doilea sfert catastrofal, în care nu a reușit să înscrie decât 9 puncte în condițiile în care gazdelor le-a ieșit totul și au înscris 24 de puncte, iar în sfertul 3 a fost nevoit să revină de la -15, 56:41. Cursa de urmărire a fost una fără succes, clujenii nereușind să se apropie la mai puțin de două posesii și au înregistrat prima înfrângere din 22 de partide. Urmează pentru ei derby-ul cu CSU Sibiu duminică, 25 aprilie pe propriul teren.

Iată programul meciurilor turneului:

Etapa a 25-a

Sâmbătă, 17 aprilie

CS Municipal 2007 Focșani - CSM CSU Oradea  59:83 (13:17, 15:20, 20:24, 11:22)

CSM VSKC Miercurea Ciuc - CS SCM Timișoara  76:93 (13:21, 20:28, 18:27, 25:17)

ABC Athletic Neptun Constanța - CS Municipal Târgu Jiu  59:86 (14:22, 14:20, 19:24, 12:20)

CSO Voluntari - CS Municipal Galați  92:62 (29:14, 22:12, 18:19, 23:17)

Duminică, 18 aprilie

ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca - CS Dinamo București  79:63 (22:14, 22:16, 19:16, 16:17)

CSA Steaua București - SCMU Craiova  78:85 (18:8, 19:21, 18:19, 15:22, 8:15)

Etapa a 26-a

Vineri, 16 aprilie

CSM CSU Oradea - CSM VSKC Miercurea Ciuc  92:56 (23:7, 23:19, 26:12, 20:18)

CS Municipal Galați - ABC Athletic Neptun Constanța  75:69 (18:16, 21:23, 19:16, 17:14)

CS SCM Timișoara - CS Municipal 2007 Focșani  93:68 (22:17, 25:14, 17:18, 29:19)

CS Municipal Târgu Jiu - CSO Voluntari  80:99 (21:29, 13:26, 21:19, 25:25)

Luni, 19 aprilie

SCMU Craiova - ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca  82:77 (13:20, 24:9, 25:22, 20:26)

CS Dinamo București - CSA Steaua București  85:84 (18:25, 20:23, 22:22, 25:14)