LNBM: Campionii fac diferența după pauza mareDan Ille / SportPictures.eu
11 Mar 2017

LNBM: Campionii fac diferența după pauza mare

Faza a doua a Ligii Naționale de baschet masculin a continuat cu etapa a 25-a, trei partide fiind programate astăzi. În lupta pentru evitarea retrogradării Dinamo a pierdut o bătălie importantă în deplasarea de la Craiova, oltenii reușind să-i egaleze la puncte și să-i depășească la golaveraj pe alb-roșii, care au ajuns acum pe ultimul loc al ierarhiei.

În grupa locurilor 1-6, CSU Sibiu a avut sub control partida disputată în sala ”Transilvania” cu BCMU Pitești și își consolidează poziția de pe treapta a doua a podiumului în conjuncție cu rezultatul înregistrat de Steaua la Oradea.

În orașul dintre Crișuri, trupa pregătită de Jukka Toijala venea cu noua achiziție Morris Curry și cu ambiția de a recupera terenul pierdut odată cu înfrângerile din ultimele două deplasări de la Craiova și Pitești. Arena ”Antonio Alexe” a fost, însă, din nou un vulcan, un obstacol greu de trecut pentru orice echipă oaspete și i-a împins de la spate pe elevii lui Cristian Achim pentru o victorie decisă în a doua jumătate a partidei, cu precădere în ultimul sfert. După ce în sfertul 3 au recuperat handicapul de 7 puncte cu care au intrat la pauza mare, orădenii au explodat pur și simplu în ultimele 10 minute și cu un Zeno în zi mare, autor a 28 de puncte, au închis partida cu un avantaj de 8 puncte. De partea cealaltă, Malesevic s-a dovedit a fi constant, cu 15 puncte înscrise față de media sa de 12,45 puncte/meci, iar Falker a avut 12 recuperări, însă aceste reușite nu au adus victoria pentru Steaua.