LNBF: Prelungiri în sala AgronomiaMircea Roșca / SportPictures.eu
27 Apr 2021

LNBF: Prelungiri în sala Agronomia

Două partide s-au disputat astăzi în Liga Națională de baschet feminin, ambele aducând clarificări. În grupa locurilor 5-8 CSM Târgoviște și Agronomia București au disputat meciul decisiv, unul care a răspuns așteptărilor și a necesitat prelungiri pentru a stabili învingătoarea. Gazdele de la Agronomia au recuperat un handicap de 8 puncte în ultimul sfert, revenind de la 39:47 pentru a egala la 53 și a împinge partida în prelungiri. Aici târgoviștencele, cu Ancuța Stoenescu marcatoare a 5 din totalul de 14 puncte din întreaga partidă, a făcut diferența și a obținut calificarea în duelul pentru locurile 5-6 în care va întâlni Phoenix CSU Simona Halep Constanța.

Celălalt joc al zilei a fost cel dintre Rapid București și ACS KSE Tg. Secuiesc, disputat în Giulești și câștigat de echipa oaspete, care încheie campionatul pe locul 9.

Iată rezultatele înregistrate și programul următoarelor meciuri din semifinale:

Miercuri, 21 aprilie

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe - CSTB CSU Olimpia Brașov  93:60 (26:21, 17:14, 16:14, 34:11)

CSM Satu Mare - FCC Baschet UAV Arad  83:55 (30:16, 22:15, 25:14, 6:10)

Joi, 22 aprilie

CSM Satu Mare - FCC Baschet UAV Arad  84:64 (23:17, 19:13, 22:15, 20:19)

Luni, 26 aprilie

CSTB CSU Olimpia Brașov - ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe  48:78 (15:16, 8:15, 13:21, 12:26)

FCC Baschet UAV Arad - CSM Satu Mare  61:77 (22:20, 13:19, 15:25, 11:13)

Programul meciurilor pentru locurile 5-8 (se joacă după sistemul „două victorii din trei meciuri”):

CSM Târgoviște - Agronomia București  57:63 (13:15, 17:15, 13:21, 14:12)

Phoenix CSU Simona Halep Constanța - Universitatea Cluj-Napoca  94:56 (32:8, 27:19, 24:7, 11:22)

CSM Târgoviște - Agronomia București  68:47 (18:17, 23:19, 18:7, 9:4)

Marți, 27 aprilie

Agronomia București - CSM Târgoviște  61:68 (14:12, 13:19, 12:8, 14:14, 8:15)

Pentru locurile 5-6 se vor înfrunta Phoenix CSU Simona Halep Constanța și CSM Târgoviște, iar pentru locurile 7-8 se vor duela Universitatea Cluj-Napoca și Agronomia București.