Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Baschet
powered by Trocal
LNBF: Multe clarificări în penultimele fazeMircea Roșca / SportPictures.eu
22 Apr 2021

LNBF: Multe clarificări în penultimele faze

Ieri și astăzi s-au desfășurat la Sfântu Gheorghe și Satu Mare primele două partide ale meciurilor din faza semifinalelor LNBF. Duelurile din această fază a competiției se dispută după sistemul „trei victorii din cinci partide” cu primele două meciuri pe terenul echipei mai bine clasate, următoarele două pe cel al echipei mai slab clasate, iar ultimul meci, dacă este cazul, pe terenul echipei mai bine clasate. După cum era de așteptat, favoritele ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe și CSM Satu Mare au început să-și tureze motoarele pentru marea finală și este greu de crezut că se vor împiedica în meciul 3 programat luni.

În grupa locurilor 5-8 constănțencele au evitat un drum până la Cluj-Napoca pentru meciul 3 și așteaptă acum decizia din înfruntarea din meciul decisiv Agronomia București - CSM Târgoviște pentru a vedea cu cine se vor lupta pentru locul 5. De meci decisiv este nevoie și în duelul dintre Rapid și KSE Tg. Secuiesc pentru locurile 9-10, în timp ce CSM Alexandria a terminat campionatul pe locul 11 după dubla victorie cu CSU Rookies Oradea.

 

Iată rezultatele înregistrate și programul următoarelor meciuri din semifinale:

Miercuri, 21 aprilie

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe - CSTB CSU Olimpia Brașov  93:60 (26:21, 17:14, 16:14, 34:11)

CSM Satu Mare - FCC Baschet UAV Arad  83:55 (30:16, 22:15, 25:14, 6:10)

Joi, 22 aprilie

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe - CSTB CSU Olimpia Brașov  96:31 (28:5, 19:10, 17:5, 32:11)

CSM Satu Mare - FCC Baschet UAV Arad  84:64 (23:17, 19:13, 22:15, 20:19)

Luni, 26 aprilie

CSTB CSU Olimpia Brașov - ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

FCC Baschet UAV Arad - CSM Satu Mare

Marți, 27 aprilie

CSTB CSU Olimpia Brașov - ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe

FCC Baschet UAV Arad - CSM Satu Mare

 

Programul meciurilor pentru locurile 5-8 (se joacă după sistemul „două victorii din trei meciuri”):

Miercuri, 21 aprilie

CSM Târgoviște - Agronomia București  57:63 (13:15, 17:15, 13:21, 14:12)

Phoenix CSU Simona Halep Constanța - Universitatea Cluj-Napoca  94:56 (32:8, 27:19, 24:7, 11:22)

Joi, 22 aprilie

CSM Târgoviște - Agronomia București  68:47 (18:17, 23:19, 18:7, 9:4)

Phoenix CSU Simona Halep Constanța - Universitatea Cluj-Napoca  80:44 (25:15, 23:9, 12:16, 20:4)

Marți, 27 aprilie

Agronomia București - CSM Târgoviște

 

Locurile 9-10

Miercuri, 21 aprilie

ACS KSE Tg. Secuiesc - Rapid București  86:64 (12:24, 26:21, 24:11, 24:8)

Joi, 22 aprilie

ACS KSE Tg. Secuiesc - Rapid București  70:79 (21:28, 20:17, 13:10, 16:24)

Marți, 27 aprilie

Rapid București - ACS KSE Tg. Secuiesc

 

Locurile 11-12

Miercuri, 21 aprilie

CSM Alexandria - CSU Rookies Oradea  105:43 (30:6, 26:10, 24:14, 25:13)

Joi, 22 aprilie

CSM Alexandria - CSU Rookies Oradea  79:34 (27:5, 15:2, 20:17, 17:10)

Alte știri din Baschet