FIBA EuropeCup: Orădenii avansează în sferturile de finalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Mar 2021

FIBA EuropeCup: Orădenii avansează în sferturile de finală

Arena „Antonio Alexe” din Oradea găzduiește meciurile uneia dintre bulele epidemiologice realizate de forul continental pentru unele meciuri contând pentru play-off-ul FIBA Europe Cup, editia 2020-2021.

În primul meci al zilei de astăzi, BC CSU Sibiu a cedat la mare luptă cu scorul de 61:65 (15:17, 19:13, 13:17, 14:18) în fața formației italiene Unahotels Reggio Emilia. Partida a fost decisă în ultimele 27 de secunde de joc, în care italienii au intrat în avantaj 62:61, iar elevii lui Dan Fleșeriu nu au mai reușit să înscrie. Pentru formația sibiană cei mai buni au fost în această după amiază Kevin Hardy, cu 15 puncte, 10 recuperări și 2 pase decisive, și Marquis Addison, cu 14 puncte, 7 recuperări și o pasă decisivă.

Spre deosebire de sibieni, CSM CSU Oradea a obținut victoria în jocul contra ucrainenilor de la BC Dnipro, scor 78:72 (18:19, 20:16, 20:15, 20:22) și va juca pentru un loc în Final Four contra italienilor de la Unahotels Reggio Emilia joi, 25 martie de la ora 19:00. În partida de astăzi, elevii lui Cristian Achim s-au distanțat treptat pe tabelă de la pauza mare, având cel mai mare avantaj de +12, 64:52, cu 7 minute și jumătate rămase de jucat până la ultima sirenă. Stephen Holt cu 22 de puncte, Nikola Markovic cu 21 de puncte și Giordan Watson cu 12 puncte au fost principalii vectori ai „leilor roșii” care joi pot semna o nouă performanță de top pe plan continental.