Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Handbal
powered by Frisomat
EHF EL: „Delfinii” nu vor avansa în faza grupelor principaleSorin Danielciuc / SportPictures.eu
20 Nov 2024

EHF EL: „Delfinii” nu vor avansa în faza grupelor principale

Vicecampioana României, CSM Constanța a suferit a treia înfrângere în cadrul grupei D a EHF European League și a pierdut orice șansă de a avansa în faza grupelor principale ale competiției.

„Delfinii” au cedat în Suedia în fața celor de la Ystads IF HF, scor 29:38 (18:20), după un meci controlat lejer de gazde. Constănțenii au avut 6 minute mai bune după pauză când au întors de la 18:20 la 22:21, dar în 10 minute scandinavii aveau deja +6 pe tabelă, 29:23, și au dominat finalul de partidă.

Golurile constănțenilor au fost înscrise de Buzle – 9, Aliokhin – 6, Andrei – 5, Ilie, Nikolic – câte 3, Nistor – 2, Ștefan – un gol.

Etapa viitoare, ultima a grupei, constănțenii primesc vizita polonezilor de la KGHM Chrobry Glogow într-un meci al orgoliilor, echipa învinsă urmând să încheie grupa pe ultima poziție.

 

Rezultatele etapei a 5-a sunt următoarele:

Marți, 19 noiembrie

Ystads IF HF - CSM Constanța  38:29

KGHM Chrobry Glogow - Bidasoa Irun  28:35

 

Etapa a 6-a se va desfășura după următorul program:

Marți, 26 noiembrie

CSM Constanța - KGHM Chrobry Glogow

Bidasoa Irun - Ystads IF HF

 

Clasamentul grupei D este următorul:

Loc

Echipa

J

V

E

Î

Gol.

Dif.

Pct

1

Bidasoa Irun

5

3

1

1

164 : 144

20

7

2

Ystads IF HF

5

3

1

1

164 : 144

20

7

3

KGHM Chrobry Glogow

5

1

1

3

155 : 175

-20

3

4

CSM Constanța

5

1

1

3

151 : 171

-20

3

 

Alte știri din Handbal