EHF Champions League: Victorie și locul 4 pentru RapidSabin Malisevschi / SportPictures.eu
12 Feb 2023

EHF Champions League: Victorie și locul 4 pentru Rapid

Rapid București încheie peste așteptări un prim sezon în EHF Champions League cu o victorie pe teren propriu contra ultimei clasate, HC Lokomotiva Zagreb, și se clasează pe locul 4 în grupa B, la doar două puncte în urma locului secund, cel ce aduce calificarea directă în sferturile de finală.

Partida disputată în Sala Sporturilor a fost o ocazie perfectă pentru elevele lui Carlos Viver de a le mulțumi fanilor pentru susținerea pe acest traseu de succes. Jocul a fost unul fără istoric, giuleștencele distanțându-se din start și au ajuns rapid la 6 goluri avans, 9:3, dar au redus turația până la pauză, tabela indicând după 30 de minute 15:12. Relaxarea din startul părții secunde le-a permis croatelor să egaleze la 17, însă orgoliul giuleștencelor le-a readus în avantaj și până la ultima sirenă au construit un avantaj de 5 goluri, scorul final fiind 27:22 (15:12).

Golurile Rapidului din partida de astăzi au fost înscrise de Kanor – 9, Fraga Fernandez – 6, Hernandez – 3, Kassoma, Korsos, Ostase – câte 2, Gutierrez, Espinola, Badea – câte un gol.

De pe locul 4, Rapid va juca în optimile de finală contra slovenelor de la Krim Mercator Ljubljana, un adversar facil pe care îl vor întâlni sâmbătă, 18 martie în deplasare și o săptămână mai târziu la București. Câștigătoarea acestui duel va întâlni în sferturile de finală pe deținătoarea trofeului, Vipers Kristiansand.