EHF Champions League: Rapid învinge Györ în vulcanul din PolivalentăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Dec 2022

EHF Champions League: Rapid învinge Györ în vulcanul din Polivalentă

Într-o atmosferă superbă creată de suporterii giuleșteni în Sala Polivalentă din Capitală, Rapid a obținut cea mai importantă victorie în grupa B a EHF Champions League. Învinsă în Audi Arena din Györ în urmă cu o săptămână de liderul Györi Audi ETO KC, Rapid a intrat în teren încrezătoare în forțele proprii și a fost purtată spre victorie de valul de emoție al tribunelor.

Elevele lui Carlos Viver au pornit aproape perfect jocul și conduceau cu 14:9 în minutul 22, însă formația oaspete a avut o tresărire de orgoliu și a egalat la 14 în mai puțin de 6 minute pentra ca mai apoi să intre la pauză în avantaj, scor 15:16. Două goluri marcate în startul părții secunde de Broch și Oftedal au mărit ecartul la trei goluri, diferența menținându-se până la 17:20 în minutul 39. Grozav, Lopez Herrero și Buceschi au înscris pentru a egala la 20, echilibrul menținându-se pe tabelă până la 26:26 cu 6 minute înainte de final. A fost rândul giuleștencelor să puncteze pentru a se desprinde la trei goluri, iar reușita Elizei Buceschi din minutul 58 a stabilit scorul final, 30:27 (15:16).

Rezultatul complică lupta la vârful clasamentului, unde Metz conduce cu un punct avans față de cele trei urmăritoare ale sale. Următoarea partidă a giuleștencelor este programată duminica viitoare în Norvegia cu Storhamar Handball Elite.

Golurile Rapidului au fost înscrise de Buceschi, Grozav– câte 7, Marta Lopez – 5, Kanor, Ostase – câte 3, Gutierrez, Korsos, Badea – câte un gol.