EHF Champions League: Rapid învinge Buducnost la zece goluri diferențăGheorghe Fluster / SportPictures.eu
08 Ian 2023

EHF Champions League: Rapid învinge Buducnost la zece goluri diferență

WHC Buducnost BEMAX este victima de astăzi a celor de la Rapid București, în Sala Polivalentă din Capitală formația giuleșteană dovedindu-se a fi greu de contracarat. În etapa a 10-a a grupei B a EHF Champions League elevele lui Carlos Viver aveau în față reprezentanta Muntenegrului, țară care a obținut bronzul la recenta ediție a Campionatului European de handbal feminin, însă au reușit să-și facă din nou fericiți suporterii.

Formația giuleșteană a reușit să se distanțeze de la 5:5 în minutul 10 la 8:5 la jumătatea primei reprize, pentru ca în ultimele minute înainte de pauză să mărească ecartul la 5 goluri, la cabine intrându-se cu 17:12 înscris pe tabelă. Polman, Kanor, Grozav și colegele lor nu au scăzut ritmul în repriza secundă și în minutul 44 diferența dintre cele două echipe era de 10 goluri, 28:18, aceasta păstrându-se până la final, Rapid impunându-se cu scorul de 39:29 (17:12).

Giuleștencele fac 16 puncte și urcă pe locul 3 înaintea unei deplasări de foc, peste o săptămână urmând să se deplaseze în Danemarca pentru jocul cu Team Esbjerg.

Golurile Rapidului au fost înscrise de Polman – 6, Kanor, Grozav – câte 5, Korsos, Hernandez, Badea – câte 4, Gutierrez, Espinola – câte 3, Buceschi, Marta Lopez – câte 2, Ostase – un gol.