EHF Champions League: Miracol în Polivalentă! Rapid revine și învinge campioana EuropeiSabin Malisevschi / SportPictures.eu
12 Nov 2023

Rapid obține o victorie nebună în Sala Polivalentă din Capitală în fața deținătoarei trofeului, Vipers Kristiansand, într-un meci contând pentru ultima etapă a turului grupei B a EHF Champions League.

Elevele lui David Ginesta au avut un start total ratat de partidă, fiind conduse cu 5:0 în minutul 7 și cu 8:1 în minutul 11, diferența păstrându-se apoi până la 11:4 în minutul 13. A fost momentul în care giuleștencele au avut un reviriment important și au adus în zece minute diferența la minim, după golurile lui Buceschi, Fraga Fernandez, Polman Marta Lopez și Korsos oaspetele conducând cu 11:10. Høve și Tchaptchet Defo au punctat din nou pentru norvegience, care au intrat la pauză cu 13:10.

Golurile lui Kanor, Janjusevic și dubla lui Buceschi au adus pentru prima dată Rapidul în avantaj pe tabelă, jocul menținându-se într-o notă de echilibru până la jumătatea reprizei, când giuleștencele se distanțează la două lungimi, 21:19 în minutul 47, pentru ca în minutul 50 tabela să indice 24:21 în favoarea lor. Reacția de orgoliu a norvegiencelor nu a întârziat și când mai erau 50 de secunde de joc conduceau cu 29:28. Fraga Fernandez egalează repede și la ultima fază arbitrele ucrainence au dictat aruncare de la 7 metri pentru Rapid după ce au consultat imaginile VAR. Janjusevic transformă și aruncă în aer Polivalenta! Rapid revine spectaculos în fața campioanei Europei și câștigă cu 30:29 (10:13).

Golurile Rapidului au fost marcate de Buceschi – 6, Lopez Herrero, Korsos, Fraga Fernandez – câte 5, Polman, Janjusevic – câte 3, Kassoma – 2, Orlane Kanor – un gol. Etapa viitoare, Rapid va întoarce vizita norvegiencelor de la Vipers Kristiansand.