EHF Champions League: Înfrângere pe terenul liderului grupeiGheorghe Fluster / SportPictures.eu
16 Feb 2023

EHF Champions League: Înfrângere pe terenul liderului grupei

Dinamo nu a putut face față liderului grupei A din EHF Champions League cu toate că a făcut o primă repriză bună în arena Stade Pierre de Coubertin din capitala Franței.

Paris Saint-Germain Handball nu s-a putut distanța la mai mult de trei goluri pe parcursul primelor 30 de minute, pe care le-a încheiat în avantaj, scor 17:14, însă în partea a doua a jocului și-a impus mai lejer jocul. Elevii lui Xavi Pascual au evoluat cu mult curaj și au reușit să revină de la 1:4 la 7:5 și apoi 8:6, dar accidentarea lui Ali Zein a debusolat echipa și inițiativa a fost preluată de francezi, care au închis tabela la 33:26 (17:14).

În pofida înfrângerii, dinamoviștii se bucură de premiera calificării matematice în optimile de finală ale competiției după ce Orlen Wisla Plock a pierdut ieri în Danemarca cu GOG și nu o mai poate scoate din primele 6 locuri ale grupei.

Golurile lui Dinamo au fost marcate de Humet – 7, Kuduz – 6, Racoțea – 4, Akimenko – 3, Kukic, Shebib, Zeinelabedin Ali – câte 2 goluri.

Etapa viitoare, campioana României va juca pe 23 februarie pe teren propriu cu GOG.