EHF Champions League: Dinamo pierde la PortoRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Feb 2023

EHF Champions League: Dinamo pierde la Porto

Dinamo amână calificarea matematică în optimile de finală ale EHF Champions League după o prestație neconvingătoare în Pavilhao Dragao, fieful campioanei Portugaliei, FC Porto.

Fără niciun succes obținut în anterioarele 10 meciuri disputate, portughezii au început bine anul și au spart gheața chiar la primul joc disputat după pauza impusă de Campionatul Mondial. Elevii lui Xavi Pascual au dat impresia că pot controla cursul jocului după un început pozitiv, având avantaj de două goluri, 8:6, la jumătatea primei reprize după ce au întors de la 4:5. Cu toate acestea, gazdele au reușit să echilibreze jocul și să intre la cabine cu 14:13 la pauză, avantaj pe care l-au menținut și l-au extins treptat în partea a doua a reprizei secunde. Lusitanii au sprintat de la 20:19 în minutul 43 la 26:21 în interval de 10 minute, iar după un gol al lui Kuduz ce a redus diferența, au mărit ecartul la 7 goluri, scor 29:22. Kuduz a mai punctat o dată pentru 29:23, dar lusitanii au mai înscris de trei ori și au închis tabela la 32:23 (14:13).

Golurile lui Dinamo au fost marcate de Kuduz, Akimenko – 6, Negru – 4, Zeinelabedin Ali – 3, Kukic, Da Silva, Alex Pascual, Gurbindo – câte un gol.

Dinamo rămâne cu 11 puncte la egalitate cu GOG, dar echipa daneză urcă pe locul 5 cu un golaveraj mai bun. Etapa viitoare, campioana României va juca pe 16 februarie în deplasare pe terenul liderului Paris Saint-Germain Handball.