EHF Champions League: CSM București, la un pas de calificarea directă în sferturiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Ian 2023

În penultimul meci disputat pe teren propriu în grupa A a EHF Champions League, CSM București a obținut un nou succes pe teren propriu, reconfortant pentru suporterii săi, care speră ca la începutul lui februarie să-și aplaude favoritele în Sala Polivalentă pentru calificarea directă în sferturile de finală.

Astăzi, elevele lui Adrian Vasile au dovedit că își merită poziția de lider al grupei impunându-se fără drept de apel în fața celor de la Odense Håndbold, oaspetele daneze fiind clasate pe locul 3 în grupă. Cristina Neagu și colegele sale au avut o evoluție debordantă și au încheiat victorioase cu scorul de 40:31 (21:11), o diferență ce lasă fără cuvinte orice comentariu. Forța „tigroaicelor” s-a văzut încă din prima parte a meciului, când de la 3:4 în minutul 5 au întors la 12:6 la jumătatea primei reprize.

Golurile din această seară ale CSM-ului au fost înscrise de Neagu – 10, Pintea, Omoregie – câte 6, Dembele – 4, Sudakova, Alivodic, Aune – câte 3, Mihai – 2, Dindiligan, Gogîrlă, Arntzen – câte un gol.

Etapa viitoare CSM București va evolua în Germania duminică, 22 ianuarie pe terenul celor de la SG BBM Bietigheim.