Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Fotbal
Deplasări scurte pentru reprezentantele noastre din EuropaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Iun 2023

Deplasări scurte pentru reprezentantele noastre din Europa

Tragerea la sorți a meciurilor din primele două tururi ale competițiilor europene s-a efectuat ieri și astăzi, toate cele patru reprezentante ale Superligii aflându-și primele adversare.

După ce ieri a aflat că în primul tur preliminar al UEFA Champions League va întâlni pe Sheriff Tiraspol pe 11/12 și 18/19 iulie cu primul meci acasă, campioana Farul Constanța ar putea prelua statutul de cap de serie al moldovenilor în turul II preliminar și ar putea întâlni învingătoarea duelului dintre Hamrun Spartans (Malta) și Maccabi Haifa (Israel) în 25/26 iulie (tur) și 1/2 august (retur), primul meci acasă. În cazul unei nedorite eliminări, Farul și-ar continua parcursul în turul II preliminar al Conference League și ar întâlni pe FC Urartu (Armenia) sau HŠK Zrinjski (Bosnia) în 27 iulie pe teren propriu şi în 3 august în deplasare.

În aceeași fază a Conference League vor debuta și celelalte reprezentante ale României. Vicecampioana FCSB se va duela cu FC ŢSKA 1948, echipa suporterilor ŢSKA înființată în 2016 și aflată la debutul european. În schimb, PFC ŢSKA-Sofia, echipa ce a evoluat permanent în prima ligă bulgară, o va întâlni pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, ambele echipe bulgare urmând a fi gazde ale primei manșe conform tragerii la sorți. Cu toate acestea, forul continental va schimba ordinea meciurilor pentru una dintre aceste dueluri. CFR Cluj se va deplasa în Turcia pentru disputa cu Adana Demirspor, formație ce a încheiat pe locul 4 sezonul trecut al Superligii.

Alte știri din Fotbal