Cupa României: Sepsi OSK păstrează trofeulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Mai 2023

Cupa României: Sepsi OSK păstrează trofeul

Suspans la superlativ pe arena din Sibiu în finala Cupei României! Sepsi OSK Sf. Gheorghe a venit pe malurile Cibinului să-și apere trofeul câștigat anul trecut, în acest ultim act adversară fiindu-i Universitatea Cluj, ambele echipe oferind un spectacol intens, balanța înclinând de o parte și de alta până la ultima lovitură de departajare.

Jocul a început într-o notă de superioritate a covăsnenilor, care s-au apropiat periculos de buturile apărate de Gorcea prin Ciobotariu și Rondon, ambele cu lovituri de cap din careul mic în urma unui corner, în minutele 6 și respectiv 13, apoi „șepcile roșii” ies din propria jumătate de teren și Thiam este protagonistul a două faze importante, în minutul 25, când Niczuly a respins în bară șutul său și patru minute mai târziu, când a tras de la limita careului în plasa laterală. Nistor trimite și el în bară în minutul 33, iar la cealaltă poartă Gorcea se remarcă la șutul din întoarcere trimis din colțul careului mic de Safranko în primul minut de prelungiri.

Partea secundă aduce o fază contestată de covăsneni, în minutul 52 balonul fiind oprit la limită pe linia porții de Gorcea după o lovitură de cap a lui Ciobotariu, însă arbitrul Cătălin Popa a lăsat jocul să continue. Treptat, ambele echipe s-au închis și au urmărit să nu greșească, iar timpul regulamentar s-a încheiat fără a consemna modificarea tabelei.

Prelungirile au animat din nou jocul, ambele echipe încercând să dea lovitura decisivă. Clujenii au avut două șanse mai consistente, la șutul lui Tescan din minutul 102 și la cel al lui Simion trimis de la mare depărtare în minutul 108.

Loteria loviturilor de departajare a crescut pulsul suporterilor ambelor formații. Varga marchează primul pentru Sepsi OSK, Chipciu egalează, apoi Jonathan Rodriguez ratează. Bic face 2-1 pentru clujeni, Tudorie egalează, Tescan îi readuce pe elevii lui Ovidiu Sabău în avantaj, iar Ion Gheorghe echilibrează tabela. Ely Fernandes ratează pentru „șepcile roșii”, Ștefănescu înscrie și Nistor încheie cu o transformare prima serie de câte 5 lovituri. Aganovic îi duce în pragul disperării pe covăsneni trimițând peste poartă, dar Niczuly apără și execuția lui Jose Gomes și egalitatea se menține. Tamas marchează pentru Sepsi OSK și Niczuly parează șutul lui Martic, iar trofeul merge în vitrina covăsnenilor.

Este al treilea trofeu pe care elevii lui Cristiano Bergodi îl câștigă în inteval de un an după Cupa și Supercupa României obținute în 2022. Ca urmare a câștigării Cupei, Sepsi OSK va evolua în Conference League, iar la barajul pentru cel de-al treilea loc în această competiție continentală se vor întâlni echipa clasată pe locul 3 la finele play-off-ului și învingătoarea partidei FC U Craiova – FC Voluntari programată vineri, 26 mai.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Universitatea Cluj 5-4 d.l.d. (0-0, 0-0)

Au transformat: Roland Varga, Tudorie, I. Gheorghe, Ştefănescu, Tamas / Chipciu, Bic, Tescan, Nistor

Au ratat: Jonathan Rodriguez, Aganovic / Ely Fernandes, Jose Gomes, Martic

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Cristiano Bergodi): Niczuly - Ciobotariu (min. 86 Dimitrov), Bălaşa (min. 85 Tamas), Ninaj, Dumitrescu - C. Matei (min. 75 I. Gheorghe), Păun (min. 111 Varga), J. Rodriguez, Ştefănescu - Rondon (min. 46 Aganovic), Safranko (min. 75 Tudorie)

Universitatea Cluj (antrenor Ovidiu Sabău): Gorcea - Martic, Miron, Piţian, Chipciu - G.Simion - Nistor, Remacle (min. 100 Ely Fernandes), I. Filip (min. 80 Jose Gomes), Bic - Thiam (min. 99 Tescan)