Cupa României: CSM București face eventul și reia dominația internăDan Potor / SportPictures.eu
22 Mai 2023

Cupa României: CSM București face eventul și reia dominația internă

Duminică, în TeraPlast Arena din Bistrița, CSM București s-a impus în finala Cupei României la handbal feminin în fața celor de la CSM Târgu Jiu și și-a trecut în cont cel de-al șaselea trofeu al competiției.

Gorjencele nu au putut reedita jocul din semifinale contra gazdelor de la Gloria Bistrița, dar au rezistat cu succes timp de o repriză în fața „tigroaicelor”. Cu Neagu și Pintea autoare a câte 8 goluri în partidă, CSM București s-a desprins de la 15:15 în minutul 34 și a încheiat en fanfare cu 31:25 (14:13). „Tigroaicele” fac eventul și aduc în vitrina de trofee a clubului Cupa României, care va sta alături de trofeele din 2016, 2017, 2018, 2019 şi 2022.

În finala mică, gazdele de la Gloria Bistrița au pierdut în fața celor de la HC Dunărea Brăila, echipa de la malul fluviului impunându-se cu scorul de 32:26 (18:13).