Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Tenis de câmp
powered by BenQ
Cupa Davis: Randament maxim după prima ziSilvia Ilie / Mediafax Foto
06 Mar 2015

Cupa Davis: Randament maxim după prima zi

România conduce cu 2-0 la meciuri după prima zi grație victoriei înregistrate în al doilea meci al zilei de Marius Copil în fața primei rachete a echipei Israelului, jucătorul cu părinți plecați din România, Dudi Sela.

Diferența dintre pozițiile de clasament ale celor doi combatanți – 108 Sela și 168 Copil – indica un meci cu final deschis, așa cum lăsa să se vadă și cursul jocului în primul set. S-a mers cap la cap, fiecare făcându-și serviciul și astfel s-a ajuns la tiebreak, după ce în prealabil Marius a ratat o minge de break și set. În jocul decisiv Copil a pierdut din exactitatea loviturilor și a fost nevoit să se încline pierzând tiebreak-ul la 3.

În setul secund primul a servit Dudi Sela, iar Marius a făcut break-ul în ghemul 3, dar israelianul a recuperat imediat handicapul și și-a conservat avantajul serviciului până la 6-6. Nevoit să vină din urmă în acest set, Marius crește agresivitatea pentru a recupera și această abordare dă rezultate, jucătorul nostru câștigând în oglindă tiebreak-ul actului secund.

După primele ghemuri ale setului 3 Dudi Sela a acuzat dureri la mâna dreaptă, în zona antebrațului, dar israelianul a reușit să țină ritmul până spre final, când nu a mai rezistat presiunii puse de Copil și a cedat break-ul în ghemul 10.

Cu încrederea la cote mari, Marius a defilat în setul 4 pe care l-a câștigat la 2 și a închis meciul după 3 ore de joc.

6-7 (3), 7-6 (3), 6-4, 6-2 a fost scorul partidei și mâine are loc meciul de dublu care suntem încrezători că va stabili câștigătoarea întâlnirii dintre România și Israel.

Alte știri din Tenis de câmp