CSU Alba Iulia, victorie şi spectacolSportPictures.eu
01 Feb 2014

CSU Alba Iulia, victorie şi spectacol

Şi baschetbalistele au weekend-ul 31 ianuarie - 2 februarie plin cu meciuri în Liga Naţională, cu şapte partide interesante din etapa a 17-a, împărţite pentru vineri (1 meci), sâmbătă (4 meciuri) şi duminică (2 meciuri).

Primul fluier de start a fost auzit vineri seara la Alba Iulia, în partida echipei locale CSU cu CS Rapid Bucureşti. Scorul final de pe tabelă recunoaşte victoria clară a gazdelor cu 77-52, a 13-a în Ligă.

Primele zece minute au surprins asistenţa şi echipa favorită, tabela arătând 14-16. La reluare, s-a făcut simţită lecţia antrenorului pentru trei „victorii” mici în cele trei părţi de joc: 28-14, 17-13, 18-9, care s-au transformat în două puncte în clasament.

Faza cea mai frumoasă a meciului s-a petrecut la scorul de 39-30, când Sasa Cadjo a aruncat mingea de la jumătatea terenului direct în coş, în ultima secundă de joc a sfertului doi! Ea a fost şi principala marcatoare pentru ardelence, cu 18 puncte.

Sâmbătă, s-au jucat alte două partide, de la ora 12:00:

• CS Nova Vita Tg. Mureş – CSM Satu Mare, scor 58-74 (8–22, 14–16, 18–20, 18-16)
  • Olimpia CSU Braşov – Universitatea Cluj-Napoca, scor 89-46 (24-13, 12-13, 30-11, 23-9)

Cu aceste victorii facile, CSM Satu Mare şi Olimpia CSU Braşov se menţin în lupta pentru locurile din play off. Din păcate, Nova Vita şi U Cluj-Napoca rămân în subsolul clasamentului.