Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Polo
CE: România încheie turneul pe locul 8Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Ian 2026

CE: România încheie turneul pe locul 8

Selecționata României și-a încheiat astăzi participarea la turneul final al Campionatului European de polo pe apă de la Belgrad. Aseară, caschetele tricolore au fost învinse de Grecia în ultimul meci din cadrul grupei principale F cu scorul de 18-9 (5-0, 4-1, 4-4, 5-4) și au încheiat pe locul 4 în grupă. Pentru România au marcat Vlad Georgescu – 4, Tudor Fulea – 2, Matei Luțescu, Andrei Neamţu şi Alexandru Gheorghe.

Astăzi a fost programat meciul de clasament contra selecționatei Muntenegrului. Cu obiectivul de a se clasa în top 8 atins, tricolorii au jucat dezinvolt contra unei echipe net superioare și au oferit un spectacol agreabil. Muntenegrenii s-au impus cu 21-15 (4-3, 6-3, 5-4, 6-5) și au ocupat locul 7, în timp ce tricolorii își încheie parcursul la turneul final pe locul 8. Vlad Georgescu – 5, Andrei Neamțu – 4, Andrei Prioteasa – 3, Francesco Iudean, Tudor Fulea și Alexandru Gheorghe – câte un gol au fost marcatorii din acest ultim meci.

Clasarea pe locul 8 asigură calificarea la Campionatul Mondial din 2027 de la Budapesta.

Lotul României care a participat la turneul final de la Belgrad a fost alcătuit din: Marius Țic, Belenyesi David, Matei Luțescu, Tudor Fulea, Andrei Neamțu, Andrei Prioteasa, Andrei Țepeluș, Nicolae Oanță, Alexandru Gheorghe, Vlad Georgescu, Francesco Iudean, Levente Vancsik, Mihai Drăgușin, David Bota, Darian Luncan.

Staff-ul tehnic: Bogdan Rath (antrenor principal), Alexandru Deacu (antrenor secund), Marian Pătrașcu (kinetoterapeut), Valentin Olteanu (analist video).

Alte știri din Polo