Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Tenis de câmp
powered by BenQ
Australian Open: Cristian iese din scenă. Ruse avansează în optimile probei de dubluFlaviu Buboi / SportPictures.eu
18 Ian 2025

Australian Open: Cristian iese din scenă. Ruse avansează în optimile probei de dublu

Jaqueline Cristian (82 WTA) s-a oprit în proba de simplu după ce a fost învinsă în turul al treilea de Eva Lys (Germania, 128 WTA). Jocul de pe terenul 3 a durat două ore și 25 de minute, la capătul său Lys reușind să se impună cu 4-6, 6-3, 6-3. Jaqueline părăsește competiția cu un cec în valoare de 182.197 de dolari şi cu 130 de puncte WTA ce îi oferă un avans de aproximativ 20 de poziții în clasamentul în timp real al probei.

Ea a evoluat și în proba de dublu, fiind de asemenea eliminată. Alături de italianca Camilla Rosatello, Jaqueline a cedat în fața perechii cap de serie nr. 16, formată din canadianca Leylah Fernandez și ucraineanca Nadiia Kichenok, scor 4-6, 6-2, 6-3.

Vestea bună a zilei a venit din partea Gabrielei Ruse, care împreună cu ucraineanca Marta Kostyuk au învins favoritele nr. 6, belgianca Elise Mertens și australianca Ellen Perez, în meciul disputat pe 1573 Arena. după 98 de minute de joc tabela indica 6-4, 6-4 în favoarea perechii româno-ucrainene, care în optimile de finală vor înfrunta dublul format din chinezoaica Hanyu Guo și rusoaica Alexandra Panova, creditat drept cap de serie nr. 12.

Alte știri din Tenis de câmp