Juniori
Youth League: Tinerii Viitorului pierd și partida returSportPictures.eu
23 Oct 2018

Youth League: Tinerii Viitorului pierd și partida retur

Reprezentanta României în competiția continentală UEFA Youth League a fost eliminată după ce astăzi a pierdut cu 0-2 (0-1) meciul retur cu Dinamo Zagreb disputat în Croația. Tinerii jucători din echipa U19 a celor de la FC Viitorul nu au făcut față iureșului ofensiv al echipei gazdă în primele 45 de minute și din păcate i-au oferit acesteia ocazia de a se desprinde pe tabelă în minutul 28 prin autogolul lui Leca în urma devierii nefericite a unei centrări din flancul stâng a atacantului Marin.

Cu un avantaj de două goluri, unul înscris în deplasare, croații au redus turația în repriza secundă, oferind spațiu elevilor lui Cristian Cămui. Cu toate acestea, tot gazdele au fost cei care au modificat tabela, în minutul 82 prin Cuze cu o reluare simplă după o acțiune a lui Gjira. Așadar, cu scorul general de 0-3 Viitorul părăsește prematur competiția.

Dinamo Zagreb (antrenor Igor Jovicevic): Horkas (min. 89 Josipovic) - Radonja, Sutalo, Franjic, Mikulic (min. 65 Krizmanic) - Gjira (min. 89 Mihaljevic), Julardija, Pavlak (min. 80 Radic) - Cuze, Baturina (min. 80 Sipos), A. Marin

FC Viitorul (antrenor Cristian Cămui): Şerban - Ghiţă (min. 76 Georgescu), Leca, Vlad, Neciu (min. 69 Nedela) - Negrean, Călin, Tucaliuc - Chera (min. 76 Ilie), Pop (min. 55 Munteanu), Pitu (min. 55 Matis)