Wimbledon: Posibil duel românesc în optimile probei de dublu femininRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Iul 2021

Wimbledon: Posibil duel românesc în optimile probei de dublu feminin

Irina Begu nu a rezistat decât 55 de minute în fața favoritei nr. 7, poloneza Iga Swiatek (9 WTA), și părăsește turneul de la Wimbledon în turul secund al probei de simplu. Pe terenul nr. 12, compatrioata noatră clasată pe locul 79 WTA a cedat cu 1-6, 0-6 după o prestație modestă în fața adversarei sale în vârstă de 20 de ani și pune capăt prezenței sale la All England Lawn Tennis and Croquet Club. 70 de puncte de clasament și un cec în valoare de 75.000 de lire sterline reprezintă recompensa primită de Irina pentru calificarea sa în turul 2, cea mai bună performanță a sa pe iarba londoneză fiind turul 3 atins în 2015.

În proba de dublu feminin, Raluca Olaru și ucraineanca Nadiia Kichenok și-au confirmat din nou statutul de pereche cap de serie numărul 13 cu o nouă victorie obținută la limită. Într-o partidă de două ore și 11 minute disputată pe terenul nr. 15, Raluca și Nadiia s-au impus după două tiebreak-uri cu scorul de 7-6 (5), 7-6 (4) în fața dublului format din americanca Sabrina Santamaria și slovena Tamara Zidansek și au avansat în optimile de finală. Aici vor evolua împotriva învingătoarelor din partida Andreea Mitu/Monica Niculescu - Caroline Dolehide (SUA)/ Storm Sanders (Australia).

Mitu și Miculescu au obținut astăzi o victorie importantă în runda inaugurală eliminând favoritele nr. 4, americanca Nicole Melichar și olandeza Demi Schuurs cu un sec 6-2, 6-3 pe terenul nr. 7 în o oră și 23 de minute. Nu același succes l-a avut Patricia Țig în partida imediat următoare disputată pe același teren în care a evoluat alături de suedeza Cornelia Lister împotriva favoritelor nr. 7, surorile taiwaneze Hao-Ching Chan și Latisha Chan, asiaticele impunându-se cu 6-3, 6-2.

Din păcate, o surpriză neplăcută au furnizat-o Horia Tecău și Kevin Krawietz, favoriții numărul 9 fiind eliminați cu scorul de 6-4, 7-6 (4) de perechea scandinavă formată din suedezul Andre Goransson și norvegianul Casper Ruud într-o partidă disputată pe terenul nr. 17.