Wimbledon: Niculescu intră în turul 2 și la dubluAFP / Mediafax Foto
01 Iul 2015

Wimbledon: Niculescu intră în turul 2 și la dublu

A doua victorie a zilei a venit în contul Monicăi Niculescu. Împreună cu ucraineanca Olga Savchuk, Monica a jucat meciul din primul tur al tabloului de dublu cu surorile gemene Karolina și Kristyna Pliskova din Cehia pe care le-au învins cu scorul 2-6, 6-4, 6-4 după aproape 100 de minute de joc. Monica și Olga vor juca în turul secund contra perechii învingătoatre din partida ce opune favoritele numărul 4 ale tabloului – Timea Babos (Ungaria) / Kristina Mladenovic (Franța) dublului venit din calificări Magda Linette (Polonia) / Mandy Minella (Luxemburg).

Alexandra Dulgheru s-a recunoscut învinsă împreună cu spanioloaica Silvia Soler-Espinosa în meciul disputat împotriva perechii spaniole Garbine Muguruza / Carla Suarez Navarro, cap de serie numărul 6. Partida a durat o oră și s-a încheiat în minim de seturi cu scorul 6-4, 6-2.

În proba masculină de dublu, Horia Tecău și Jean Julien Rojer au făcut un mini-antrenament în locul unui meci complet. La scorul de 3-0 în primul set adversarii lor, slovacul Martin Klizan și cehul Lukas Rosol, s-au retras și au lăsat cale liberă spre turul 2 perechii cap de serie numărul 4, acolo unde vor juca împotriva dublului Andre Begemann (Germania) / Julian Knowle (Austria).