Wimbledon: Halep, lecție de o oră pentru BadosaSportPictures.eu
04 Iul 2022

Wimbledon: Halep, lecție de o oră pentru Badosa

Simona Halep (18 WTA) își consolidează jocul de la un meci la altul pe care îl dispută la ediția din acest an a turneului de la Wimbledon.

Revenită pe Centre Court, acolo unde și-a construit cele mai frumoase amintiri de pe iarba londoneză, Simona a întâlnit-o astăzi pe jucătoarea spaniolă Paula Badosa, locul 4 WTA și favorita cu același număr a tabloului.

Diferența din clasament a fost doar un număr, prestația din teren fiind net în favoarea campioanei noastre. Cu un serviciu solid, reziliență incredibilă în spatele liniei de fund și un plan de joc ce s-a pretat perfect pentru a contracara jocul croit pentru zgură al adversarei sale, Simona a încheiat în fix o oră lecția de tenis predată adversarei sale în vârstă de 24 de ani. După ce a învins-o cu 6-3, 6-1 la Madrid, astăzi Simina nu i-a lăsat Paulei decât trei ghemuri, scorul înregistrat fiind 6-1, 6-2.

Așadar, compatrioata noastră a revenit pe Centre Court după 1087  de zile și a făcut-o cu o victorie ce o duce în sferturile de finală ale turneului. Următoarea sa adversară este o jucătoare și mai tânără, americanca Amanda Anisimova (25 WTA) în vârstă de 20 de ani, pe care a învins-o în urmă cu mai puțin de două săptămâni în urmă cu 6-2, 6-1 în sferturi la Bad Homburg.

Pe tabloul de dublu, perechea cap de serie 15 formată din Raluca Olaru și ucraineanca Nadiia Kichenok a cedat în turul al treilea, cel al optimilor de finală, în fața principalelor favorite ale competiției, dublul format din Elise Mertens (Belgia)/Shuai Zhang (China) cu scorul de 6-4, 6-3.