Wimbledon: Egalitate în disputa româno-niponă AFP / Mediafax Foto
03 Iul 2018

Wimbledon: Egalitate în disputa româno-niponă

Misiune facilă pentru Simona Halep în fața niponei Kurumi Nara, locul 100 WTA, în primul tur al probei de simplu de la Wimbledon. Liderul mondial a petrecut o oră și 18 minute pe arena centrală și s-a impus cu scorul de 6-2, 6-4 în fața uneia dintre puținele adversare din circuit mai mică de înălțime decât ea.

Jucătoarea asiatică nu i-a pus mari probleme constănțencei, care a disputat primul său meci oficial pe iarbă în acest sezon, joc pe care îl poate considera de antrenament. Nara a evoluat mai consistent doar în partea a doua a meciului, dar break-ul luat în startul setului de Simona i-a oferit avantajul necesar.

În turul secund ea va juca împotriva unei alte asiatice aflate dincolo de prima sută de jucătoare ale lumii, chinezoaica Saisai Zheng. Clasată pe locul 126 WTA, Zheng a eliminat-o în trei seturi pe conaționala sa clasată pe locul 70 WTA Qiang Wang și a pierdut singurul meci disputat contra Simonei în urmă cu trei ani la Shenzhen.

Într-o altă dispută româno-niponă, Monica Niculescu a cedat meciul disputat pe terenul numărul 18 contra numărului 18 WTA Naomi Osaka. Favorita s-a impus cu scorul de 6-4, 6-1 după o oră și 7 minute, Monica pierzând la limită primul set după care a căzut sub tirul loviturilor necruțătoare ale tinerei adversare.

Slătineanca primește 10 puncte de clasament și un cec în valoare de 39.000 de lire sterline și va evolua în proba de dublu alături de belgianca Kristen Flipkens împotriva perechii Yulia Putintseva (Kazahstan) / Ajla Tomljanovic (Australia).