Wimbledon: Cîrstea o elimină pe Azarenka și trece în turul 3Sabin Malisevschi / SportPictures.eu
01 Iul 2021

Wimbledon: Cîrstea o elimină pe Azarenka și trece în turul 3

Victorie de senzație pentru Sorana Cîrstea în turul secund al probei de simplu de la Wimbledon! Pe terenul nr. 1, târgovișteanca clasată pe locul 45 WTA a avut o prestație memorabilă în fața Victoriei Azarenka (14 WTA), pe care a învins-o cu scorul de 7-6 (5), 3-6, 6-4 după un joc ce a durat două ore și 19 minute.

Sorana a depășit un moment delicat după ce a cedat serviciul la 5-5 în setul inaugural, ea reușind rebreak-ul ce a trimis decizia în tiebreak. Aici echilibrul l-a rupt minibreak-ul obținut pentru 6-4 și compatrioata noastră a închis setul pe propria lansare. Azarenka a pornit mai bine actul secund și distanțată la 3-0 și-a conservat avantajul până la final. Decisivul a început din nou promițător, cu break pentru Azarenka, dar Sorana a încheiat cursa de urmărire în ghemul 6. Pe valul de încredere, ea a mai câștigat încă două ghemuri și a servit pentru meci la 5-3, a ratat două mingi de meci la 40-15, însă a revenit și a pus capăt partidei pe serviciul adversarei. Sorana avansează în turul 3 al turneului de mare șlem, aceasta fiind cea mai bună performanță a sa pe iarba londoneză. Are șansa să o depășească, ținând cont că în această fază o va întâlni pe una dintre senzațiile turneului, jucătoarea britanică de origine română Emma Răducanu, clasată pe locul 338 WTA și beneficiară a unui wild card.

Astăzi românii au debutat și în probele de dublu. Raluca Olaru și ucraineanca Nadiia Kichenok, dublul cap de serie numărul 13, au repurtat o victorie în trei seturi împotriva perechii Leylah Fernandez (Canada)/Anastasia Potapova (Rusia). Într-o partidă de două ore și 14 minute disputată pe terenul nr. 5, Raluca și Nadiia s-au impus cu 2-6, 6-3, 8-6 și în turul secund vor evolua împotriva americancei Sabrina Santamaria și a slovenei Tamara Zidansek.

În proba băieților, Marius Copil și britanicul Jay Clarke au cedat în fața perechii cap de serie numărul 15, alcătuită din neo-zeelandezul Marcus Daniell și austriacul Philipp Oswald, cu scorul de 3-6, 6-3, 3-6.

În schimb, Horia Tecău și Kevin Krawietz, favoriții numărul 9, s-au impus cu 6-3, 7-6 (1) în partida de pe terenul nr. 16 contra dublului Salvatore Caruso (Italia)/Alejandro Davidovich Fokina (Spania). În turul secund, Horia și Kevin vor lupta împotriva unei perechi scandinave formate din suedezul Andre Goransson și norvegianul Casper Ruud.