Weekend plin pentru ”stranieri”AFP / Mediafax Foto
31 Mar 2014

Weekend plin pentru ”stranieri”

Pantilimon a fost din nou rezervă în meciul de campionat al ”cetățenilor” din Manchester, încheiat cu remiza 1-1 în deplasarea de pe terenul celor de la Arsenal. City, cu 4 puncte mai puțin decât liderul Liverpool și cu doar două în spatele lui Chelsea, are cu două meciuri mai puțin disputate (30) decât contracandidatele sale, ceea ce le conferă șanse bune de a încheia pe prima poziție raliul de 38 de etape al Premier League.

Marica a contribuit la prima victorie din ”era Contra” la Getafe, fiind autorul uneia dintre cele trei reușite ale madrilenilor în deplasarea de la Valencia, încheiată cu scorul de 1-3. Integralist, în minutul 27 vârful român a dejucat ieșirea la ofsaid a liniei defensive a ”liliecilor” la o centrare de pe partea stângă și a reluat cu capul din 6 metri fără speranță pentru portarul Guaita. Getafe trece de linia retrogradării și urcă până pe 16, cu un loc în urma lui Elche, la care Săpunaru a fost prezent doar pe bancă în meciul din deplasare cu Villareal. Răzvan Raț a fost integralist și nu a excelat în meciul pierdut  de Rayo Vallecano în deplasarea de pe Santiago Bernabeu, Real Madrid impunându-se cu 5-0.

Ștefan Radu a fost integralist și a luat un cartonaș galben în victoria cu 3-2 a lazialilor în meciul cu Parma de pe Olimpico. Stoian a fost doar rezervă la meciul pierdut de Chievo cu 3-0 în fața ”diavolului milanez”, în timp ce Nica și-a câștigat poziția de titular la Atalanta, contribuind toate minutele în victoria cu 2-0 în deplasarea de la Bologna. Bergamascii trec printr-o perioadă fastă și seria de 6 victorii consecutive i-a apropiat de zona Europa League, fiind acum la două puncte distanță de Inter, ocupanta locului 5, ultimul ce asigură calificarea directă în a doua competiție europeană.

În Bundesliga, Alexandru Maxim a intrat în teren în minutul 59 la scorul de 2-1 pentru VfB Stuttgart în meciul contra oaspeților de la Borussia Dortmund. Maxim a asistat în direct la întoarcerea rezultatului, șvabii pierzând în cele din urmă cu scorul de 2-3.

Raul Rusescu a jucat tot meciul pierdut de Sporting Braga pe propriul teren contra celor de la Benfica Lisabona, iar Bănel Nicoliță a fost schimbat în minutul 70 al întâlnirii Nantes – Bordeaux 0-0. În Grecia, Goian a jucat toate minutele și a luat un cartonaș galben în înfrângerea cu 3-0 suferită de Asteras Tripoli pe terenul celor de la Panionios.

În Bulgaria, meciul de playoff dintre Ludogoreț Razgrad și Botev Plovdiv s-a încheiat cu rezultat de egalitate, 1-1, golul oaspeților fiind marcat de Curtean. La gazde, Cosmin Moți a jucat toate minutele, în timp ce pentru oaspeți au mai jucat Luchin, eliminat în minutul 78, și Benga, trimis în teren în minutul 80.

Mircea Lucescu continuă să fie lider în Ucraina după victoria cu 4 la 2 a Șahtiorului pe terenul celor de la Metalist Harkov, iar Dan Petrescu urcă cu Dinamo Moscova pe locul 3 la 5 puncte în spatele liderului Lokomotiv Moscova după victoria cu 3-1 din deplasarea de la Tom Tomsk.