WTA Wuhan: O singură reprezentantă pe tabloul principalRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Sep 2018

WTA Wuhan: O singură reprezentantă pe tabloul principal

Rămasă ultima reprezentantă tricoloră în calificările Dongfeng Motor Wuhan Open, Monica Niculescu a cedat astăzi în meciul decisiv pentru obținerea unui loc pe tabloul principal. Slătineanca clasată pe locul 81 WTA a fost învinsă de americanca Sofia Kenin, locul 62 WTA, în set decisiv cu scorul de 7-6 (5), 4-6, 6-2 după două ore și 20 de minute.

Astfel, pe tabloul de simplu al turneului de categoria Premier 5 cu premii în valoare de 2.746.000 USD vom avea o singură româncă, Simona Halep urmând a evolua direct în turul 2 și o va întâlni pe învingătoarea partidei ce le opune pe jucătoarele slovace Magdalena Rybarikova, locul 35 WTA, şi Dominika Cibulkova, locul 30 WTA.