WTA Wuhan: La doi pași de titlu și de locul 3 WTARăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Sep 2016

WTA Wuhan: La doi pași de titlu și de locul 3 WTA

Succesul de astăzi din sferturile tabloului de simplu al Dongfeng Motor Wuhan Open, turneu de categoria WTA Premier cu premii de 2.288.250 USD, a adus-o pe Simona Halep la doi pași de titlu și de revenirea pe podiumul tenisului feminin profesionist.

În meciul de astăzi cu americanca Madison Keys, locul 9 WTA, compatrioata noastră s-a impus în 70 de minute cu 6-4, 6-2 și pășește în semifinale unde o așteaptă pe cehoaica Petra Kvitova (16 WTA). Constănțeanca a debutat ezitant contra lui Keys, fără punct câștigat în primele două ghemuri, dar a revenit și a mers cap la cap cu adversara sa până la 4-4, moment în care a rupt echilibrul și a defilat apoi și în setul secund grație serviciului ce pare să devină o armă redutabilă.

Cu victoria de astăzi coroborată cu înfrângerea ieri suferită de Garbine Muguruza și cea de astăzi a Agneskăi Radwanska, câștigarea trofeului ar însemna pentru Simona acumularea a 5537 de puncte, cu două mai multe decât jucătoarea poloneză, actualmente ocupantă a locului 3 WTA.