WTA Wimbledon: Opt românce pe tabloul principalMarian Burlacu / SportPictures.eu
28 Iun 2018

WTA Wimbledon: Opt românce pe tabloul principal

Alexandra Dulgheru și Gabriela Ruse au depășit ultimele obstacole și se alătură trupei de șase românce intrate direct pe tabloul principal al probei de simplu de la Wimbledon, formată din Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Irina Begu, Sorana Cîrstea, Monica Niculescu şi Ana Bogdan.

După un prim set fulminant, câștigat în 17 minute, Gabriela Ruse, locul 195 WTA, a avut parte de un final de meci mult mai echilibrat în compania austriecei Barbara Haas, locul 214 WTA. Adversara ei a cerut intervenția fizioterapeutului la minge de meci pentru Gabi, la 5-4 și 30-40, și a reușit să amâne deznodământul, dar nu pentru mult timp. Compatrioata noastră a trecut peste  acest moment și s-a impus cu 6-0, 7-5 după o oră și 27 de minute și obține în premieră dreptul de a evolua pe tabloul principal al unui turneu de mare șlem.

La scurt timp după finalul meciului de pe terenul 9, pe terenul numărul 12 Alexandra Dulgheru a încheiat jocul cu principala favorită, slovena Tamara Zidansek, locul 96 WTA, la fel cum a început Gabi meciul ei. Chiar dacă a avut nevoie din nou de set decisiv, scor final 5-7, 7-6 (4), 6-0, compatrioata noastră clasată pe locul 126 WTA și favorită numărul 16 a tabloului calificărilor revine după o pauză de trei ani în rândul celor 128 de jucătoare ce se vor lupta pentru trofeul competiției.