WTA Tashkent: Trofeu ratat de românceRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Sep 2018

WTA Tashkent: Trofeu ratat de românce

Raluca Olaru și Irina Begu nu s-au putut bucura de câștigarea trofeului probei de dublu de la Tashkent Open, turneu WTA International cu premii în valoare de 250.000 USD și se află la prima înfrângere într-o finală după ce în urmă cu un an triumfau la București.

Din postura de principale favorite ale tabloului, Raluca și Irina au cedat cu scorul de 5-7, 3-6 în partida contra perechii formate din sârboaica Olga Danilovic și slovena Tamara Zidansek.

Revenite de la 1-4 la 5-4, tricolorele nu au putut închide primul set pe propriul serviciu, punctul decisiv al ghemului 10 ducându-se la adversarele lor. Derulat în startul său după un scenariu similar primei părți, setul secund a adus din nou la conducere cu 4-1 perechea din spațiul ex-iugoslav, însă de această dată Danilovic și Zidansek au limitat revenirea pe tabelă a româncelor și au încheiat victorioase.

Raluca și Irina primesc câte 180 de puncte de clasament și un cec comun în valoare de 6.400 USD.